Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
3

Koçtaş Online Satıcısı Eksik Ürün Gönderdi, Para İadesi Yapılmıyor

Erhan
06 Mayıs 10:45
397

17 Nisan 2024 tarihinde Koçtaş'ın internet sitesi üzerinden bir alışveriş gerçekleştirdim ve siparişimi 20 Nisan 2024 tarihinde teslim aldım. Ancak teslimatı aldığımda, siparişimde eksik ürünler olduğunu fark ettim. İade talebimi 22 Nisan 2024 tarihinde ilettim ve o günden beri yaşadığım deneyim oldukça hayal kırıklığına neden oldu.

Siparişimde bulunan 'Taalu Çok Amaçlı Dolap İçi Düzenleyici 30x30x30' adlı üründen toplamda 4 adet satın almıştım. Ancak teslim aldığım paketten sadece 2 adet çıktı. Geri kalan 2 parça ürün eksikti. Hatta ürünü teslim eden kurye ile görüştüm ve o da ürünün tek paket olduğunu teyit etti. Koçtaş'ın sitesinde de tek parça olarak görünmekteydi.

Durumu hemen satıcıya bildirdim fakat bir yanıt alamadım. Ardından iade talebimi resmi olarak ilettim. Ancak iade süreci hâlâ devam ediyor ve herhangi bir ilerleme kaydedilmedi.

Müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim ve sorunumu çözmek için yardım istedim. Ancak müşteri temsilcileriyle yaşadığım deneyim oldukça hayal kırıklığı yaratan bir süreç oldu. İlk başta konu hakkında kayıt alındığını ve beni arayacaklarını söylediler ancak 2 hafta boyunca herhangi bir geri dönüş alamadım. Yaklaşık bir ay oldu ve ben ödediğim ücreti geri alamıyorum.

Şu anda hem eksik ürünlerimle ilgili bir çözüm bulamıyorum hem de müşteri hizmetleri tarafından gösterilen tutumdan memnun değilim. Hayatımda Koç Holding bünyesindeki pek çok firma ve hizmeti güvenle kullandım ancak bu olay bakış açımı değiştirdi. Kurumsal bir firmadan beklentim; karşılaştığım bu tür sorunlarla ilgili hızlı ve etkin bir çözüm bulunmasıdır.

Koçtaş Online Satıcısı Eksik Ürün Gönderdi, Para İadesi Yapılmıyor
06 Mayıs 10:46 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Merhaba Erhan Bey, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi

Erhan
07 Mayıs 13:36

6 Mayıs akşamüstü Koçtaş sosyal medya iletişim merkezinden bir çalışan aradı. Durumu (hala! ) kontrol ettiklerini ve satıcı ile görüştüklerini söyleyip, iade mi yoksa tekrar ürün gönderilmesini mi tercih edeceğimi sordu. Kendisine işlemin üzerinden bir ay geçtiğini belirterek, geçen hafta başka bir ürün aldığımı, iade istediğimi ifade ettim. Bana işlemi başlattıklarını ifade ederek görüşme sonlandı. Ancak dünden beri sonuçlanan bir şey durum yok. Koçtaş online sistemde hala elime hiç geçmeyen ürün "kargo aşamasında" görünüyor. Hala neyi araştırdıklarını anlamadım. Koskoca Koçtaş'ın da 500 TL'lik iade için bu kadar sürüncemeye getirmesini anlamak mümkün değil. Büyük tutarlı bir alışveriş yapmış olmadığım için çok şanslıyım. Paranla rezil olmanın karşılığı tam olarak bu. Bu esnada hala sürekli olarak Koçtaş kampanyalarını bildiren SMS'ler almaya devam ediyorum, ama benim yaşadığım durumla ilgili bir tane bile bilgilendirme yok. Trajikomik bir durum gerçekten.

Erhan
15 Mayıs 09:27

Bu mesajı güncelleme olarak geçiyorum. 11 Mayıs 2024 tarihinde satıcı firma tarafından arandım. Hata olduğunu, Koçtaş ile iletişimde sorun yaşandığını belirterek özür dilediler ve iade mi yoksa gönderim mi istediğimi sordular. Ben zaten en başta iade istedim ve bir aydan uzun süre oldu bekliyorum. Ancak bu işin daha da uzamasını istemediğim için tekrar gönderin dedim. Ürünler 14 Mayıs itibariyle elime ulaştı. Sonuç olarak tam 1 ay 10 gün sonra ücretini peşinen ödediğim ürün, fazladan muadillerini de aldıktan sonra, yani iş işten geçtikten sonra elime ulaşmış oldu. Bu arada Koçtaş beni sürekli arıyor ancak artık ben açmıyorum çünkü burada mesele zaten %100 haklı olduğum açık olan bir durumda süreci bu kadar uzatmış olmaları. Her şeye rağmen ilgilenen yetkililere teşekkür ediyorum ve Koçtaş online serüvenimi sonsuza kadar kapatıyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Koçtaş Markasının İadeyi Günlerce Bekletmeleri

Betül
29 Mart 16:20
168

Koçtaş Hasarlı Ürün İadesi

Suna
12 Mart 18:36
171
1

Siparişimi Koçtaş'a İade Edemiyorum

Kutluhan
11 Mart 16:45
142
Siparişimi Koçtaş'a İade Edemiyorum
Siparişimi Koçtaş'a İade Edemiyorum
1

Koçtaş 60 W Havya Makinesi İade Reddi

Ali
06 Şubat 11:21
117
Koçtaş 60 W Havya Makinesi İade Reddi
Koçtaş 60 W Havya Makinesi İade Reddi
Koçtaş 60 W Havya Makinesi İade Reddi
Koçtaş 60 W Havya Makinesi İade Reddi
Benzer Şikayet Yaz