Koçtaş Online Mağaza Siparişimde Kullanılmış Ürün Gönderdi

Duygu Duygu4 hafta önce

Koçtaş online mağazadan 18 Ekim tarihinde verdiğim 1012****18 numaralı sipariş elime ulaştı. Siparişimde 2 adet 7 dilimli Blyss marka yağlı radyatör urunu vardı. Bir ürün orijinal paketinde temiz ve sıfır ürün olarak gelirken diğeri ise kullanılmış bir ürün olarak gönderilmiş. Kutusunu açtığımda sok oldum. Tekerlekleri kirli aralarında tozlar dolmuş bir halde geldi. Kutunun içindeki paketleme mağaza tarafından torbalara sarılmış bir şekilde kullanılmış ürünün kutuya istiflenmesi seklinde yapılmış. Kullanılmış bir urunu göndermek nedir ben anlamış değilim. Kullanılmış ürünün fotoğraflarını da ekliyorum gayet net gözüküyor zaten. İade surecini acilen başlatmanızı bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Duygu 4 hafta önce

İade için bana iade kodu gönderdiniz. İadeyi alacak nakliye firmasi Horoz Lojistik. Arıyorum, çağrı merkezi sürekli otomatik cevaba atıyor. 30 Ekime kadar teslim alınacak diyorlar. Sizin kullanılmış ürün göndermenizin ve çalıştığınız nakliye firmasına ulaşamamam nedeni ile bu pandemi doneminde bir başkasının kullandığı ürünün benim evimde durması akla hayale sigar bir durum değil. Bu konuda çözümünüz ne olacak? Yoksa sadece yardımcı olmaya çalışıyoruz diye bekletip müşterinizi oyalayacak misiniz? Ben böyle rezillik görmedim. Kullanılmış ürün yolla sonra teslim aldirma. Yasal yollara başvurma zamanım geldi sanırım. Yaptığınız nitelikli dolandırıcılıktır.

Koçtaş Logo Koçtaş 4 hafta önce

Merhaba Duygu Hanım, Sizi aradık ancak ulaşamadık. Konunun detayını öğrenerek en kısa sürede çözmek istiyoruz. Memnuniyetinizi sağlayabilmemiz için aşağıda yer alan telefon numaramızdan bize ulaşmanızı rica ederiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler