Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Koçtaş Mutfak Tezgahı Ve Yetersiz Müşteri Temsilciliği!

1.225görüntüleme
Umut
Umut 20 Kasım 2020 14:47

Yaklaşık 5 ay önce aldığım mutfak dolabı ve tezgahı için montaj talep ettim ama mantık ekibi gönderemeyecekleri için kendim ustaya montaj yaptırdım. Tezgah kısmı ( burası çok önemli mutfak tezgahı yemek bulaşık vb. İşler için sıvı teması ile çalışan eşyadır ) tabii ki su aldı ve kabardı. İlgili şikayet için bir buçuk aydır uğraşıyorum. İlk önce ilgili mağazaya ve aynı gün müşteri hizmetlerine kayıt bıraktım. İlgili video kaydı yolladım ancak konu hakkında açıklama beklerken ben arıyorum ve müşteri hizmetleri konun kapatıldığını ve geri dönüş yapıldığını iletiyor. ( tabii ki bana yapılan bir dönüş veya inceleme yok iş bilmez kimseler konuyu keyfekeder kapatıyor ve haber vermiyor.) ilgili şikayeti yeniliyorum ve bende tekrar video ve görsel isteniyor bende istenilen şekilde tekrar yolluyorum ve birkaç gün sonra bu sefer iki gün sonra videoyu ulaşıp ulaşmadığını teyit almak istiyorum yapılan geri dönüş koskoca Koçtaş firmasının video açacak bir sisteminin olmadığı videoyu izlemediklerini öğreniyorum. İlgili şikayetim hala açık ve bir sonuç beklemekte. Böyle iş bilmez yeteneksiz sistem ve çalışanlar olduğu sürece de daha çok bekleyeceğe benziyorum. Yaklaşık bir asgari ücret verip bir ürün alıyorsunuz kurumsal olsun başımız ağrımasın diye belki ürüne ederinden fazla veriyorsunuz sonuç bu videoyu izleyemedik, montaj hizmeti veremiyorum, kendi ustanız ile görüşün vb saçma sapan geri dönüşler. Ben ustam ile görüşerek işimi hallettikten sonra Koçtaş'a niye para veriyorum. Ben verdiğim ücret ile sadece bir ürün değil aynı zamanda hizmet de satın alıyorum ama aldığım hizmetten zerre memnun değilim.

Koçtaş Logo
Koçtaş20 Kasım 2020 14:52

Merhaba Umut Bey, Geri bildiriminizi mağazamıza ileterek takip sürecini başlattık. 2 iş günü içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Umut
Umut26 Kasım 2020 07:29

Müşteri hizmetleriyle en son konuşmamızda 19 Kasım'da gün içinde dönüş yapılacaktı. Size bu platforma şikayeti yazdığım tarihte 20 Kasım'da sizin buradaki cevabiniz iki iş günün de dönüş yapılacak; ancak 6 gün ve dört iş günü geçti dönüş yapan yok. Madem sorunları çözme süreniz bu kadar kısa değil bu kabiliyet ve yeteneğe sahip değilsiniz o zaman yazmayın oraya 2 iş günü içerisinde size dönüş yaparız diye.

Umut
Umut29 Kasım 2020 12:31

Hala umutsuz bir bekleyiş içindeyim dönen eden ilgilenen yok haberin olsun @Koçtaş

Umut
Umut07 Aralık 2020 11:13

Çözülecek diye bekliyorum hala bilmem kaç gün oldu.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler