Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Furkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Koçtaş Mutfak Setinin Dolapsız ve Çekmecesiz Gelmesi

1.332görüntüleme
Furkan
Furkan 10 Kasım 2020 18:21

Ekim ayının başında aldığımız mutfak tezgahının, alımından 1 ay geçmesine rağmen tarafımıza "tam anlamı" ile teslim edilememe rezaletidir. 1 ay önce eşimin annesini farklı bir daireye yerleştirdik. Bu süre içerisinde uygun fiyatlı bir mutfak tezgahı bakıyorduk. Bulduk ancak keşke bulmasaydık diyorum şimdilerde.

Ekim'in 6'sında internet üzerinden sipariş verdiğimiz mutfak tezgahının tahmini teslimat tarihi de 14-15 Ekim 2020 olarak gözükmekteydi. Bu sürece kadar her şey çok güzel ilerledi.

15 Ekim'de montaja gelen ekip montaj işlemine başladıktan sonra mutfak dolap ve çekmecelerinin yanlış geldiğini tarafımıza bildirdi. Farklı bir müşterinin dolap ve çekmeceleri gönderilmiş. İnsanlık hali. Tutanak tutup sürecin en kısa sürece tamamlanacağını tarafımıza bildirdiler. 2-3 günün ardından Koçtaş müşteri hizmetlerini aramaya başladık. Durumdan haberdar olduklarını en kısa zamanda çözüm sağlayacaklarını ilettiler.

Ancak heyhat! Üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yaklaşık 30-40 kez telefonda şikayet sebebi ile yaptığımız telefon görüşmelerinin tamamı sonuçsuz kaldı. Şikayet var adlı internet sitesine de bir form düzenledik ve neticesinde bize geri dönüş yapacaklarını da bildirdiler. Fakat bunun da bir geri dönüşü elbette ki olmadı.

Yaklaşık 3 gün önce kendim telefon ettim tekrar. Bana ürünlerin yola çıkacağını belirttiler. Sürenin uzama sebebini de iptal talebiniz olmuş sonradan vazgeçilmiş bunun yüzünden uzağını ilettiler. Delirmemek elde değil. Böyle bir talebimizin hiç olmadığını belirttiğimde karışıklık olmuş cevabı ile karşılaştım!

Bugün eşimin annesine kargonuz yurt içi kargoya teslim edilmiştir şeklinde bir mesaj geldi ve öğleden sonra kargo eline ulaştı. Gelen kargo" sandalye "! Başka bir kişinin sandalyesini mutfak dolabı ve çekmecesi diye tarafımıza göndermişler! Durumu telefonla bildirmemize rağmen bu saat oldu hala geri dönüş yapmış değiller. 

Elimizde mutfak tezgahı ve bizim olmayan sandalyelerle mutfağın kurulmasını bekliyoruz hala. Ürünün 2. Taksitini bugün ödedim ancak elimizde hala bir ürün yok! Ve yeni evimizde mutfağımızı kullanamıyoruz! Konuyu en kısa zamanda taşıyabildiğim tüm tüketici platformlarına taşıyacağım.

Furkan
Furkan10 Kasım 2020 18:27

En az 50 kere numarayı aradım zaten çözüm istiyorum otomatik mesajlarla gelen cevaplar değil! Sipariş no : 1012442090

Koçtaş Logo
Koçtaş10 Kasım 2020 18:29

Merhaba, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Furkan
Furkan20 Kasım 2020 14:33

Lanet olsun size. Böyle berbat bir firma rezalet resmen

1 Yorum

Furkan
Furkan11 Kasım 2020 15:46
 

Hala tarafıma ulasan yok!

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler