Toplam çözüm sayısı
..
Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Erhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi

Koçtaş Müşteri Hizmetleri, Teknik Ekip!

662görüntüleme
Erhan
Erhan 09 Ocak 11:37

Koçtaş'tan 06.01.2021 tarihinde ürün aldım 08.01.2021'de elime ulaşan ürün arızalı çıktı. Montaj için gelen kişi arızayı fark edince eliyle ayağıyla çekiştirerek masayı düzeltmeye çalıştı. Yapılan muameleye müdahale ettim. Ürünün değişmesini istedim. O esnada Mersin şubesi müşteri temsilcisi ç***hanıma bilgi verdim. Ç*** hanım telefonu montajı yapan kişiye vermemi istedi. 

Konuşma 08.01.2021 tarihinde 17:59'da şahsıma ait 544 --- 0304 numaralı telefon ile Mersin şubenizden müşteri hizmetleri ç--hanım arasında gerçekleşmiştir. Yani bile bile arızalı ürün gönderilmiştir. Cuma günü kesin gelecek denilen ürün arızalı gönderilmiş değişimi de aynı zamanda yapılamayacak denmiştir. 

Daha önce de ürünü alırken ve cuma günü bütün gün bunun için evde olacağım kesin gelecek mi dediğimde kesin cevabını aldım kayıtlarınızda mevcuttur. Ama ürün cuma günü kasıtlı olarak arızalı getirilmiş, fark etmeseydim kullanıcı hatasına dönüşecek dolayısıyla yanıltılmış olacaktım. Hem arızalı ürün satılmaya çalışılmış hem mağduriyetim cuma günü giderilmemiştir. Değişim haftaya ertelenmiştir. Mağazanıza gittiğimde ise benim telefonumla yapılan görüşme ç**hanım tarafından yalanlanmıştır. 

Ses kayıtlarının dinlenilmesini ve tarafıma bilgi verilmesini ve özür borçlu olduğunuzu belirtmek istiyorum. Kasıtlı yapılan davranışların mağduriyeti tamamen benim üzerime yıkılmıştır. Gereğinin yapılmasını, Bilgilerinize sunarım.

Gelişme
Gelişme

16 Ocak 14:46
Ek
Ek
Ek
+1

Daha önce şikayet oluşturdum 2 iş günü içerisinde dönüş yapılacağı söylendi ama 1 hafta oldu hala bir dönüş yok. Şikayetlerin değerlendirildiği bile meçhul. Dönüş yapmanızı beklemekteyim. Müşteri temsilcinizden özür bekliyorum. Ses kayıtlarının saatlerini telefon numaramı verdim bir dönüş yapın artık.

16 Ocak 14:41
Ek
Ek
Ek
+1

Şikayetimle alakalı 2 iş günü içerisinde size bilgi verilecektir diye cevap verildi ama herhangi bir şekilde geri dönüş yapılmadı. Şikayetimin neticesinden bir haberim yok.

Koçtaş Logo
Koçtaş09 Ocak 13:36

Merhaba Erhan Bey, Geri bildiriminizi mağazamıza ileterek takip sürecini başlattık. 2 iş günü içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Erhan
Erhan09 Ocak 14:49

Teşekkürler

Erhan
Erhan10 Ocak 08:30

Bu cevaptan çok memnun falan değilim değerlendirmede neden 5 yıldız var bilmiyorum. Şikayetim sonuçlanmamıştır henüz, beklemedeyim.

Erhan
Erhan16 Ocak 14:36

1 haftaboldu hala geri dönüş yapılmadı.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler