Toplam çözüm sayısı
..
Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Koçtaş Montaj İçin Günlerce Beklemek

172görüntüleme
Evrim
Evrim 14 Aralık 2020 11:33
Koçtaş Montaj İçin Günlerce Beklemek

Verdiğim siparişi günlerce beklemenin yanında montaj içinde Koçtaş'ın harika hizmet politikasıyla karşı karşıyayım. İlk montaj için geldiklerinde ürünüm kırık çıktı ve yeni ürün için bir 10 gün daha bekledim. Yeni ürün geldikten sonra montaja geçen perşembe günü bugün için randevu verdiler ama müşteri hizmetleriyle bugün konuştuğumda montaj randevusunun sisteme düşmediğini söylüyorlar. Peki ben geçen perşembe kiminle konuştum da randevu aldım? Birisi bana aklımı kaçırmadan bir açıklama yapsın lütfen!  

Gerçekten en kötüsü de ne buradan yazdığım şikayetlerin ne de müşteri hizmetleri üzerinden yaptığım şikayetlere en ufak bir dönüş olmaması. Umarım bir an önce yapılır da montaj kurtulurum bu belalı Koçtaş'tan. 

Koçtaş Logo
Koçtaş14 Aralık 2020 11:37

Merhaba, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Evrim
Evrim14 Aralık 2020 12:44

Komik olmayın lütfen! Ürünümün günlerce teslim edilmediği şikayetime de aynı cevabı yazmıştınız ama en ufak bir geri dönüş olmadı sorunumun çözümü ile ilgili. Daha önce de söylediğim gibi ; buradan kopyala-yapıştır yöntemi ile cevap verdiğini zanneden arkadaşınızı başka bir departmanda görevlendirirseniz müşterilerin sorunlarının çözümünde katkı sağlayabilir. ;)

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler