Koçtaş Montaj Ekibinin Yarattığı Mağduriyet

Nazlı Nazlı24 Kasım 2020 20:36

Koçtaş'tan mutfak dolabı, eviye, musluk satın aldım. Bunlar için yaklaşık 300₺'lik montaj bedeli ödedim. Kurulum günü geldiğinde 2 bey geldiler. 1 tanesi eve girer girmez 5.dakikasında isteksizliği ile buraya kurulmaz biz gidelim siz tesisatçı çağırın gibi sorunlara çözüm üretmeyen ve gergin bir tavır sergiledi. Ben de giderlerse ne zaman geleceklerini sorduğumda 3 4 gün sürebileceğini söyledi. Zaten 3 gün montaj ekibi bekledim bir 3 4 gün daha beklemek çok zor bulaşıkları banyoda yıkar olduk. Neyse zar zor montajı yapan beyi ikna ettim yapmaya başladılar. Musluğu eviyeyi takmak için tezgahı kesmeyi eviyeyi yerine yerleştirmeyi kabul etmediler. İşleri değilmiş ama eğer Koçtaş'ın haberi olmadan onlara 150₺ verirsem yaparlarmış. 50₺ pazarlıkla 100₺ ye her şeyi kurulmuş hale getirdiler. Zaten diğer kablo boru silikon vb. ürünleri ben nalburdan aldım bu 100₺ fişsiz, faturasız bir şekilde montaj ücreti ödediğim dolap için ekstradan verdiğim bir şeydi. 

Yetmezmiş gibi eşiyle telefonda tartıştı ve garip gerilim yaşandı. Evde erkek olmadığını gördüler ve çok zoraki iş yaptılar. Böyle bir sistem olabilir mi? Parayı alırken 50 kez Koçtaş'a söylemeyin dediler. Böyle bir sistem olabilir mi? Ben bugün mağdur olduğum kadar ömrümde olmadım. Sanki bedavadan iş yapmasını talep etmişim gibi yalvar yakar iş yaptırdım. Kimsenin hakkına girmek istemiyorum ama bugün hissettiğim psikolojik şiddetin de karşılığı olmalı. Karşılarında muhatap olarak kadın gören hiç kimse bu kadar baştan savma bu kadar zoraki bu kadar emrivaki iş yapmamalılar. Yardımcı olmak için ekstra ücret talep etmek nedir? Ben zaten tüm eksik malzemeleri aldım. Eviyeyi yapıştırmak zaten montaja dahil yani. 

Bana söylenen abla burayı çalışır vaziyete getiririm 150₺ ödersiniz diyor. E zaten çalışır hale gelmeli! Yani çok canım sıkıldı bu olaya Koçtaş'a da gerekli şikayetleri yaptım. Şikayet kodum: 7365015. Lütfen bu konu ile ilgilenin.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Nazlı 27 Kasım 2020 18:12

Koçtaş ile görüştük ama ben hala çözüme ulaşamadım. Para iadesi yapmak istiyorlar 100₺ yi tamam dedim ama olay bu değil. Özür dilendi hataları için fakat bu çözüm değil. Bana cebimde para yokken 100₺ yi ödettiler. Psikolojik olarak çok yıpratıldım. Bu konuyu Devrim Kılıçoğlu CC 'li mail olarak daha üst mecralara taşıyacağım. Bu olayı benim dışımda kimse yaşayamayacak ve bundan emin olana kadar gerekli mecralara ulaşacağıma emin olabilirsiniz. Buradan kaydımın çözüldüğüne dair konunun kapatılmasını istemiyorum. Bilginize.

Koçtaş Logo Koçtaş 25 Kasım 2020 09:11

Merhaba Nazlı Hanım, Geri bildiriminizi mağazamıza ileterek takip sürecini başlattık. 2 iş günü içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler