Koçtaş Kargo Takipsizliği Ve İhmali

Simay Simay28 Ekim 18:41

17.10.20 tarihinde Koçtaş'ın web sitesi üzerinden vermiş olduğum banyo dolabı siparişim, son teslim tarihi 24.10.20 olmasına rağmen elime ulaşmadı. Kargom sürekli Borusan lojistiğin deposunda görünüyor ve bana teslim gelmiyor. Borusan lojistiği aradığımda depoyla iletişime geçeceklerini ve daha sonra durumla ilgili bilgi almak için tekrar aramam gerektiğini söylediler. Gün içinde tekrar aradığımda ise; " kargonuz hasarlı gelmiş ve biz müşterimize hasarlı ürün teslim etmiyoruz bu sebeple kargonuz depodan çıkış yapmamış. Bu durumda ürünün iadesi gerçekleşecek." dediler ve bir kayıt numarası vererek Koçtaş'ı aramamı söylediler. Koçtaş'ı aradığımda ise durumdan haberleri dahi yoktu! Özetle benim kargom yollanıyor günlerce depoda hasarlı bir şekilde bekliyor.

Kayıt girilmiyor ve ne mal sahibi firmanın yani Koçtaş'ın haberi var, ne de benim! Böyle bir usulsüzlük olabilir mi? Koçtaş'ı arıyorum böyle bir kayıt düşülmemiş haberimiz yok diyorlar?! Bana durumla ilgili dönüş sağlayacaklarını söyleyip kapattılar. Buraya yazmamak için yine de bekledim ama beni ne arayan var ne soran. Ne malım geldi ne param iade oldu! Koçtaş web sitesi yapmış ama asla ürünlerinin peşlerinde değiller. Bu şikayetim hem Koçtaş içindir hem de Borusan Lojistik!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Koçtaş Logo Koçtaş 28 Ekim 18:45

Merhaba Simay Hanım, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler