Toplam çözüm sayısı
..
Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Koçtaş İnternet Siparişi Sorunu

775görüntüleme
Sedanur
Sedanur 02 Ocak 19:29

11.11.2020 tarihinde Koçtaş internet sitesi üzerinden almış olduğum 3-5 gün içerisinde kargoda yazılı olan gardırop ® 02.01.2021 tarihinde hala kurulamamıştır. Bu süreçte o kadar pişman oldum ki, öncelikle siparişim 17 Kasım tarihinde Ceva ® lojistiğe teslim edilmiştir ancak Ceva lojistik ® kargomu yaklaşık 1 ayda teslim etti. Bu süreçte defalarca hem Ceva, hem Koçtaş’la iletişime geçmek zorunda kaldım. Kargonun kaybolmasından tutun pek çok bahane sunuldu. Her defasında aciliyetini bildireceklerini söyleyen çözüm merkezi hiçbir şekilde koordinasyon sağlanıp ürün bana teslim edilmedi. Yaklaşık bir ay sonunda gelen gardırop için montaj hizmeti de sipariş etmiştim, 8 Aralıkta montaj ekibi geldi bütün parçalar açıldı. 

4 parçanın kırık olduğu söylendi. Üstelik gelen ekip ben gecikmeyi söyleyince 3-5 güne parça gelir uzun sürmez dediler. Sonrasında tabii ki öyle olmadı. Defalarca çözüm merkeziyle görüştüm. Yanlış bilgi bari vermeyin. Çözüm merkezi 21 güne kadar geleceğini iletti. Yine yaklaşık 1 ay sonra 2 Ocak tarihinde MNG Kargo ® eksik parçayı apartmanın girişine bıraktı kata çıkaramayacaklarını söyleyerek. Daha sonra ben Koçtaş çözüm merkezini tekrar aradım. Bana kargo firmasını aramamı onların çıkarması gerektiğini söylediler. Aradım, kargo firması 30 kg üstünü çıkarmadıklarını söylediler. Tekrar Koçtaş çözüm merkezini aradım, söyledikleri şey" Biz Yapı marketiz ağır zaten satılanlar kargo şirketi taşımak durumunda" dediler. Şimdi tekrar Koçtaş'tan montaj randevusu için aradılar. 

Siz taşıyacaksınız dedi. Ben nasıl taşıyacağım? Böyle bir bilgi şimdi mi bildirilir? Bu dışarıda kalan parçalara taşırken zarar verdiğim surette sorumluluğu kim üstlenecek? Ayrıca Bu nasıl bir iş, nasıl bir çalışma anlayışı? Bir alışveriş için bu kadar zaman harcanır mı? Benim şu gardıroba gereksiz yere harcadığım zamanı nasıl telafi edeceksiniz? Evin bir odası bu kadar süredir gardırop parçalarıyla dolu, eşyalar bir yerde, oda kullanılmaz durumda. O kadar pişmanım ki!  

Koçtaş yaklaşık 2 ayda bir gardırobu evime getirip montajını yapamamıştır. Üstelik 3-5 günde kargoda olan bir siparişi. İade sürecine de girmekten korktum bir ayda gelmeyen kargo bu parçaları buradan ne kadar sürede götürür, paramı geri yatırır mı diye? Çünkü böyle bir alışverişten sonra söyledikleri hiçbir söze inanmıyorsunuz. Bundan sonra asla alışveriş yapmam. Doğru bilgi, entegrasyon, teslimat, çözüm merkezi, iletişim hepsinde problem yaşadım.

Koçtaş Logo
Koçtaş02 Ocak 19:32

Merhaba Sedanur Hanım, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler