Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Koçtaş İnternet Satışı X-fitt Bed Ortopedik Yaylı Yatak

605görüntüleme
Şenay
Şenay 15 Kasım 2020 09:23

Merhaba 03.11.2020 Yatak teslim edildi fakat İnternette yer alan bilgiler ile gelen yatak arasında dağlar kadar fark var. Hemen müşteri hizmetlerini arayarak sipariş numara:1012**5703 ile ilgili iade talebimi ilettim siparişimin iade sürecinde ülkemiz ve yaşadığımız Covid 19 salgını ile ilgili ciddi bulaş riski dolayısıyla siz Koçtaş firma yetkililerininde bir müşteri olarak empati kurmanızı müşteri yönetiminde bunları gözden geçirip ele almanızı rica ederim. Mecburen en çok talep edilme durumunda kalınan internet üzerinden satış süreçlerinin bu pandemi surecinde Koçtaş firmasının kurumsallığına güven duyarak tercih edip aldık. Ürün hiçbir mağazada satılmıyor, teşhiri yok teslim alınıp ertesi gün yatağın bilgileriyle alakası olmadığını anlayıp iade sürecini başlatmış olmamız, kendi imkanlarımla 3 kat paketlediğimiz koca bir yatak ile bekliyoruz dönüş yapılacak aşamasındayız.

Koçtaş Logo
Koçtaş15 Kasım 2020 10:44

Merhaba Sena Hanım, İade işlemleriniz ile ilgili ekiplerimize bilgi iletilmiş olup, tarafınıza paylaşılan kod ile ürünü kargo firmasına teslim etmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Şenay
Şenay16 Kasım 2020 12:37

Merhaba Horoz Lojistik teslim etti belirtilen numaralarından mümkün değil ulaşılmıyor. Konuyla ilgili randevuyu siz oluşturun rica ederim lütfen bir kısır döngünün içinde kaldım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler