Koçtaş ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sema sonuçtan çok memnun

Koçtaş İnternet Alışverişi Skandalı!

920
Sema
Sema 03 Aralık 2022 17:38
Çözüldü
Sema'nın Teşekkür Mesajı
“Koçtaş'tan hemen arayıp iade işlemini tamamladılar. İade ücretini yatırdılar. Çok ilgilendiler ve çözüm buldular. Çok teşekkür ediyorum :) Koçtaş'tan alışverişe devam!”

04.11.2022 tarihinde Koçtaş internet sitesinde 943,97 TL olan Gazelle marka ütü masasını satın aldım. Acil ütü masasına ihtiyacımız olduğundan iş çıkışı geçip almak ve ParaPuan avantajı olduğu için kocaman yazılmış 30 dakikada mağazadan teslim seçeneğini Yenibosna Koçtaş mağazasını seçtim. Mağazaya gittiğimde beklemem gerektiği söylendi. 1 saat mağazada bekledikten sonra internet satış ürünlerinin depodan geldiğini, bu ürünün depolarında olmadığını ve 30 dakikada teslim ürünü olmadığını söylediler. Mağazada aynı üründen 10 tane gördüğümüzü, bize mağazadaki üründen vermelerini rica ettik, fakat veremeyeceklerini söylediler. Uygulamaya girip baktığımızda küçücük yazılarla 4-6 gün teslimatı görünce sipariş hemen iptal ettik ve başka mağazadan, daha ucuz sıradan bir ütü masası aldık. Aradan geçen zamana rağmen iade parasının yatmadığını görünce Koçtaş müşteri hizmetlerini aradık. Müşteri hizmetleri bizi Yenibosna Koçtaş’a yönlendirdi. Yenibosna Koçtaş’a gittik, onlar da müşteri hizmetlerini arayın dediler. Neredeyse her gün aradık. İade süreci başlamış, iade olunacaktır dendi. Hatta mağazaya gidip sipariş iptaline dair yazı da aldım. Fakat iade olmadı. Daha sonra uygulamaya girip baktığımda ürün teslim edilmiştir yazısını gördüm! Ürünü teslim almadım! Almadığım ürünü ve iade başlattığım ürünü nasıl teslim almış olabilirim? Teslim aldığıma dair bir imza var mı? Kimden ne zaman teslim almışız! Ardından müşteri hizmetleri bizi aradı ve mağazaya inceleme başlatacaklarını söylediler. Fakat hala sonuç yok. Koçtaş gibi güvenilir kurumsal bir firmanın 1 aydır para iadesi yapmaması ve almadığımız ürünü teslim edilmiş olarak gösterilmesi tam bir skandal! Lütfen derhal 943,97 TL ürün iadesinin ücreti yatırılsın ya da teslim almadığım ütü masasını evime yollayın!

Koçtaş Logo
Koçtaş03 Aralık 2022 17:39
Sema
Sema05 Aralık 2022 11:09
Koçtaş İnternet Alışverişi Skandalı!

Koçtaş'tan aradılar ve daha önce iade süreci hiç başlamamış olduğunu söylediler! Müşteri hizmetleri ile en az 5 kez görüşmemiz ve iade sürecinin başladığını telefon kayıtlarından ulaşamıyor musunuz? İade süreci hiç başlatılmadıysa Koçtaş'ın bana gidip sorduğumda verdiğinden bu iade süreci kağıdı nedir? Derhal para iadem yapılsın yoksa gerçekten hukuki süreci başlatmak zorunda kalacağım.

Sema
Sema05 Aralık 2022 13:37

Koçtaş'tan hemen arayıp iade işlemini tamamladılar. İade ücretini yatırdılar. Çok ilgilendiler ve çözüm buldular. Çok teşekkür ediyorum :) Koçtaş'tan alışverişe devam!

Benzer Şikayetler

profile
117
12 Ekim 2022

Koçtaş Siparişimi 2 Aydır Göndermiyor!

Sipariş ettiğim ürün 2 aydır gönderilmiyor. Koçtaş sipariş iptal işlemine de cevap vermiyor. Genel müdürlük müşteri yöneticisiyle de görüştüm. Yardımcı olmadı. Yanıltıldım. Koçtaş'tan bir şey almamalıymışım. 20-30 kere Koçtaş'a yazdım ilgililerle görüştüm ancak nafile. İnsanları yanıltmayın madem gö...

Koçtaş Siparişimi 2 Aydır Göndermiyor!
profile
795
02 Ağustos 2022

Koçtaş Sipariş İptali 1024102232

1024102232 numaralı siparişimdeki katlanır sehpa iptal edilmiş. Mh aradığımda ise ürünün tedarik edilemediğini belirtti. Oysaki ürün şu an 30 Tl saha zamlanarak satışa devam ediliyor. Koç gibi dev bir yapı market bile 30Tl için bunu yapıyor. Asla ve asla bir daha alışveriş yapmam. En güvendiğimiz de...

profile
661
19 Haziran 2022

Koçtaş 2 Aydır Montaj Yapamadı

Koçtaş web sitesi üzerinden 20 Nisan 2022 tarihinde almış olduğum şifonyer, eksik parça temini yüzünden hala montajı yapılmamış şekilde evimde 2 aydır yer işgal ediyor. İade etmek istiyorum. Koca Koçtaş firması 2 aydır bir montaj yapamadı. Siparişimin iptalini ve paramın iadesini talep ediyorum.

profile
873
10 Şubat 2022
profile
Tayanç'nin Teşekkür Mesajı

“Ürünüm ulaştı. Acıbadem fixteki arkadaşlar yol gösterdi. Bursa Anatolium'dan ürünü aldım Bahçe sorumlusu Zafer bey sağ olsun çok yardımcı oldu. Emaar Koçtaş'ta Hülya hanım ve bahçe personeli ürünü Emaar'a getirdiler sağ olsunlar. Evime kargolattılar. Çağrı merkezini hala bekliyor olacaktım. Acıbadem, Anatolium ve Emaar Koçtaş Teşekkür ediyorum.”

Koçtaş Zam Gelen Ürünümü İptal Etti!

16/01/2022 tarihinde Koçtaş mobil uygulamasından ''Evmoni Bambu Oturma Takımı '' 4 Kişilik ürünü 5999 TL'ye sipariş verdim. Ürün gecikti 2 defa aradım...

Koçtaş Zam Gelen Ürünümü İptal Etti!
profile
1.167
03 Şubat 2022

Koçtaş İptal Edilen Ürünün Para İadesini Yapmıyor.

29.01.2022 tarihinde, Koçtaş internet sitesinden "1021138513" sipariş numarasıyla, bir alışveriş gerçekleştirdim. Mevcut ürünün daha üst versiyonunu başka bir yerde daha uyguna bulmam sebebiyle sipariş iptali işlemi başlattım. Sipariş iptalimden sonra para iadem yapılmadı. Müşteri hizmetleri ile gör...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .