sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Koçtaş Hatalı Ürün İade Alınmıyor

Celal Celal02 Haziran 19:47

3,5 ay önce almış olduğum gardırop kurulumu Covid süreci nedeniyle 2,5 ay yapılamadı. Yaklaşık 20 gün önce kurulum için irtibata geçtiğim montaj ekibi evime geldi ve kurulum için ürün açıldı ve kurulum yapılmaya başlandı. Ancak kurulum sırasında montaj ustası ürünün darbeli olduğunu ve değişimin gerekli olduğunu söyledi. Bunun üzerine tekrar ürüne ait parçaları tekrar paketlerine yerleştirdik. Tutulan tutanağın bir nüshasını ben aldım ve b****@koctas.com.tr adresine mail atarak durumu bildirdim. İki defa daha farklı günlerde mail attım ancak hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı. Telefonla müşteri hizmetlerine ulaşmak imkansız, şu anda bir saati aşkın bir süredir telefonda müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışıyorum. 3,5 aydır evimin ortasında kolilerle yaşamak zorunda kaldım. Artık bu sorunun bir an evvel çözülmesini istiyorum. Artık mağduriyetimin sona ermesini istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star full-star half-star empty-star empty-star
2.5/5

Cevaplar

profile-icon Celal 09 Haziran 14:48

Koçtaş şirketi muhtemelen artık bu ülkede hizmet vermek istemiyor. Kesinlikle geri bildirimle ilgili bir işlem yapmıyorlar, sattıkları ürünle ilgili işlem yapmıyorlar, kendi çalışanları tarafından değişim yapılacak denmesine rağmen hala değişim için hiçbir şey yapmadılar. Bırakın gelip hatalı ürünü almayı, herhangi bir dönüş yapıp da bilgilenndirme bile yapmadılar. Herhalde 6-7 ay sonra geri dönüş yaparlar, 5-10 sene sonra da gelip hatalı ürünlerini geri alırlar. Artık bu yapılanlara ben bir şey diyemiyorum, eğer eleman eksikliğin varsa yeni eleman alıp hizmetini hızlandırırsın. Eleman almak istemiyorsan da hizmet verebileceğin kadar, altyapının yettiği kadar iş yaparsın. İnsanları bu şekilde mağdur etmek nedir?

profile-icon Celal 04 Haziran 22:22

Yine yapılan tek şey burada cevap vermek ama gerçekte bir şey yapmamak. Lütfen yapmanız gerekeni yazmayın, yapın. Henüz bir geri dönüş, bir geri bildirim olmadı. Yazdığınız cevap mağduriyetimizi çözmüyor. Eğer hatalı ürününüzü almayacaksanız almayacağız deyin de bilelim.

Koçtaş Logo Koçtaş 02 Haziran 19:54

Merhaba Celal Bey, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler