Koçtaş ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fazlı'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Koçtaş Değişim İçin İade Ettiğim Ürün!

572görüntüleme
Fazlı
Fazlı 20 Kasım 2020 18:59

13.10.2020 saat 14:26 da 1012550402 numaralı sipariş verdim. 19.10.2020 tarihinde kargo firmaürünleri bana teslim etti. Ürünlerin sarılı olduğu balonlu patpat naylonun da hiçbir yırtık darbe vs. Yoktu yani kargo firması ürünleri sağlam getirdi. Daha sonra patpat naylonlarından ürünleri açtığımda almış olduğu 10 paket laminat parkenin tümünde toprak tozu, çamurlu, ambalaj kutularının yırtık olduğunu, 3 paketin içinde bulunan laminant ler de de kırıklar ve deforme olduğunu gördüm. 20.10.2020 tarihinde müşteri hizmetlerini arayarak durumu kendilerine aktardım ve müşteri temsilcisi 3 paket için değişim talebi oluşturdu. 

Müşteri temsilcisi paketleri kargoya vermem için ürünleri hazırlamamı bana iletti 3 paket laminant ı kargoda hasar görmemesi için darbe emici patpat naylon ve karton ambalajlara koli bandıyla iyice sardım. Kargo firmasi ürünleri adresimden teslim alarak size teslim etti. 09.11.2020 tarihindeki hafta içinde tarihi net hatırlamıyorum Koçtaş müşteri temsilcisi beni arayarak ürünlerin değiştiğini ve kargo firması teslim edildiği bilgisini benimle paylaştı. Ürünlerim 19.11.2020 akşam saatlerinde kargo firması tarafından bana teslim edildi. Ürünleri açmadan önce benim paketlemiş olduğum ambalajları gördüm ve göndermiş olduğum ürünlerin aynısı tekrardan bana geri geldiğini anlamıştım. Yine de ambalajında ürünleri açtım ve şaka gibi ama gerçek göndermiş olduğum sorunlu ürünlerin aynısı bana geri gelmiş hatta sarmış olduğum koli bantları bile üzerinden hiç açılmamış şekilde. Haftalardır kızımın odasının iade ürünlerinden dolayı laminant ı yapılmamış bekliyordu. Ürünler geldiğinde aynı ürünlerle karşılaştığımızda kızımın yaşamış olduğu hayal kırıklığına mı yanayım, beklediğimiz zamana mı, odamız rezil bir halde olduğuna mı?  

Kısacası almış olduğum üründe yapılan lemin yanlışlıkla değil depodaki arkadaşın veya arkadaşların ya da ürün paketlenmeden önce kontrol eden arkadaşın işi layıkıyla yapmadığından kaynaklandığından düşünüyorum. Çünkü sıfır paketinde bir ürün nasıl toz, toprak, çamur ve ambalaj paketinin yırtık olduğunu hatta yırtıklardan 3 pakette bulunan parkelerin kırık olduğu gözükürken bu ürünleri müşteriye nasıl bir mide ile gönderebiliyor? Hadi gözden kaçtı oldu bir aksilik iade edilen ürünün şikayeti belli ürünü teslim alıyorsun ve iade gelen ürünü aynı şekilde müşteriye değişim yapıldı diye geri gönderiyorsun. Tamamen art niyet ve işin layıkıyla yapılmadığı ortada. Ürünler kargo paketinden açıldığı gibi duruyor.

Koçtaş Logo
Koçtaş20 Kasım 2020 19:01

Merhaba, Geri bildiriminizi yetkili ekibimize ileterek takip sürecini başlattık. En kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek son durum bilgisini ileteceğiz. Saygılarımızla, Koçtaş Çözüm Merkezi Tel: 0850 209 50 50 [email protected] www.koctas.com.tr

Fazlı
Fazlı23 Kasım 2020 10:08

En kısa süreden kastınız nedir? 19.11.2020 tarihinde çağrı merkezinin aldığı talep hala işlemde ne kadar bir süre bekleyeceğiz

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler