16 Eylül 2013

Kliksa.com Yanlış Ürün Gönderdi!

Kliksa.com'dan 10 gün önce aldığımız bulaşık makinesi yanlış gönderilmiş. Fark etmeden ürünü kurduk, mutfağa sokmak için duvarları kırıp makinenin yanlarını söküp tesisatçı çağırarak ürünü kurduk.

1 hafta sonra Kliksa.com'un kargosu "Horoz Kargo" aradı,yanlış ürün yolladıklarını söyledi. Gelen ürün bizimkinden 500 lira pahalıymış. Kontrol ettik, aradaki fark 140 lira! Kargoya hatanın kendilerinden kaynaklandığını, bizi mağdur edemeyeceklerini söyledik.

Bugün gelip ürünü almak istediler. Kargo şirketinin elemanı çık dememize rağmen müşterilerin ortasında dükkana gelip bağırdı, üstüne de bizi polise şikayet etti. Polis bize hak verdi, adam savcılığa gideceğim dedi. Kliksa.com'un bizi koruması gerekmez mi?

Eylül 81 Okunma

Cevaplar

  • Kliksa.com Temsilcisi16 Eylül 2013

    Sayın İlgili, kliksa.com’a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Konu ile ilgili gerekli bilgi e-mail yoluyla tarafınıza aktarılmıştır. Sistemimizde kayıtlı mail adresinizi kontrol etmenizi rica ediyoruz. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, kliksa.com Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, size yardımcı olmak, probleminizi en kısa zamanda çözüme ulaştırmak için buradayız. kliksa.com hakkında tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için 7 gün - 24 saat bize ulaşabilirsiniz. [email protected] [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön