21 Nisan 2014

Kliksa.com İade İşlemini Yapmamak İçin Uğraştı!

Takip numarasını belirttiğim siparişi öncelikle çok geç gönderdiler. İptal etmek zorunda kaldığım siparişimi tekrar tekrar bana yollayarak bunu almamı ve iade işlemimi yapmamak için sürekli tutumlarıyla üzerimde baskı kurdular. Müşteri hizmetleri adından bir departmanları var bu sadece müşterinin gazını almak için oluşturulmuş bir departman olarak görev yapıyor. Hiç bir zaman bir problemi halletmiyorlar.

Sürekli şikayetinizi iletiyorum diyor bu departmanlarının elemanı. Fakat yetkiliye değil başka bir call center elemanına iletiyorlar. Yüzlerce online alışveriş sitesinden ürün siparişinde bulundum ama bu kadar kalitesiz hizmet vereni hiç görmedim. Sabancı Holding'e yakışmıyor. Adınıza ben utandım.

Selim 58 Okunma

Cevaplar

  • Kliksa.com Temsilcisi21 Nisan 2014

    Sayın Şener, kliksa.com ’a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. Bu süreç içerisinde bize göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. En kısa süre içerisinde tarafınıza telefon ya da e-posta yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, kliksa.com

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön