13 Şubat 2014

Kliksa.com 8 Gündür Tedarik Dahi Edilemeyen Siparişim!

04.02.2014 13:21 tarihinde verdiğim siparişim, sitede " 6 iş günü içinde sevki yatınız gerçekleştirilecektir." denilmesine rağmen halen tedarik edilemedi. Konuyla ilgili 7-8 mail attım. Kliksa.com atılan tüm maillere otomatik yanıt sistemleriyle geri döndü. Ayrıca 3-4 telefon görüşmesiyle, konuyla ilgili defalarca kayıt açtırdım.

Görüştüğüm müşteri temsilcileri açılan kayıtlara genel merkezden hiçbir dönüş yapılmadığını belirtti. Halen ürünüm ilk gün sipariş verdiğim gibi tedarik aşamasında görünüyor. Kliksa.com ne ürünü tedarik edebiliyor, ne de attığım maillere, yaptığım aramalara, açtığım takip kayıtlarına net bir cevap vermiyor.

Tuncay 60 Okunma

Cevaplar

  • Tuncay 18 Şubat 2014

    alternatifi olan firmalar bir siparişi ortalama 3-5 iş günü içinde size teslim ederken, kliksa.com bu süreyi 10 iş gününe çıkarmıştır. ilk 6 gün uyarılarıma rağmen hiç bir sözlü, mail geri dönüşü yapmamıştır. 6 iş gününden sonraki direkt kendilerine yaptığım tüm şikayetlere geçiştirme cevapları vermişlerdir. kendilerini internet üzerinde şikayet platformlarında şikayet ettiğimde ancak doğru bir geri dönüş yapmışlardır. bu anlamda çözüm ve/veya müşteri memnuniyeti anlayışları hemen hemen yok gibi.

  • Tuncay 13 Şubat 2014

    Toplamda yanıt olarak "ilgileniyoruz" dan öteye gitmeyen 10 mail, yine "genel müdürlükten cevap alamıyoruz" yanıtını aldığım 4 müşteri hizmetleri telefon görüşmesi, başvuruda bulunduğum X tüketici şikayet platformu sonucunda; ücretini ödeyip satın aldığım ve 8 gündür beklediğim ürünü, bu akşam 23.00'da kargoya vereceğinizi iddia etmeye tenezzül ettiğiniz için teşekkür ederim! Hizmet kaliteniz, firma kalitenizin de referansıdır diye düşünüyorum.

  • Kliksa.com Temsilcisi13 Şubat 2014

    Sayın Çelek, kliksa.com ’a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Konu ile ilgili gerekli bilgi e-posta yoluyla tarafınıza aktarılmıştır. Sistemimizde kayıtlı e-mail adresinizi kontrol etmenizi rica ediyoruz. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, kliksa.com Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, size yardımcı olmak, probleminizi en kısa zamanda çözüme ulaştırmak için buradayız. kliksa.com hakkında tüm soru, öneri ve şikayetleriniz için 7 gün - 24 saat bize ulaşabilirsiniz. [email protected] [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön