20 Haziran 2018
#10573761

Kitapyurdu Sipariş Numaramı Girerken Telefon Otomatik Olarak Kapandı!

13/06/2018 tarihinde vermiş olduğum sipariş 19/06 itibari ile hala gönderilmediğinden dolayı sipariş durumunu öğrenmek için telefon ile aradım. İlk aramamda mesai saatleri dışında olduğu için telefon direk kapandı. Ertesi sabah aradığımda sadece sesli yanıt sistemi olduğunu fark ettim. Sadece sesli yanıt sistemi var ise neden mesai saatleri önemli oluyor anlamadım doğrusu.


İkinci olarak, ertesi sabah arayıp sipariş numaramı girerken telefon otomatik olarak kapandı. Tekrar arayıp daha hızlı bir şekilde sipariş numaramı girdim ama bu seferde [email protected] adresinden bilgi alabilirsiniz diye sesli, yanıt sistemleri görüşmeyi sonlandırdı.


Bu nasıl bir hizmet anlayışıdır? Kitapyurdu'ndan o kadar sipariş vermişliğim var ama bu durumu ilk defa fark ediyorum. Daha önceleri mutlaka canlı olarak görüşme imkanımız vardı. Hala cevap alabilmiş değilim. Başka sitelere gitme zamanı geldi.

Mustafa Mustafa 586 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa21 Haziran 2018

    An itibarı ile siparişimi iptal ettiler. 10 gün oyaladıktan sonra ne işe yarar iptal? 

  • Mustafa21 Haziran 2018

    Gün itibarı ile hala bir cevap alabilmiş değilim. 4 defa bu adamlara mail yazdım hepsinde aldığım cevap kopyala/yapıştır olarak aşağıdaki gibi: "Merhaba kitapyurdu.com olarak gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Siparişinizin üzerindeki işlemler başlatılmıştır. Gönderiminizin yapılması planlanmaktadır. Tarafınıza bilgi maili iletilecektir." Temin edilmiş olan kitapları ne diye bekletirler anlayamadım. Kitapyurdu neyi amaçlamaktadır bu tip hareketleriyle?

Ziyaretçi Yorumları