31 Ekim 2018
#11094391

Kitapyurdu Müşterisi Ve Sorununu Gözardı Ediyor!

KY13557100 numaralı siparişim ürünler temin edildikten sonra kargoya verildi. Aras Kargo paketi getirmedi ve hatta getirdiğini ama alıcının paketi kabul etmeyip geri gönderdiğini iddia ederek bilgim dışında kargoyu iade etti. Müşteri hizmetleri bu konuda hiç yardımcı olmadı. Buraya kadar normal, kargo şirketlerinin özensiz çalışmasına alışığız artık.


Kargo şu anda Kitapyurdu'da bana bir bilgilendirme maili atarak istersem kargoyu karşı ödemeli olarak yeniden yollayabileceklerini veya istersem iade işlemlerini başlatabileceklerini belirttiler. Ben de kırgın ve kızgın bir müşteri olarak, kitapları istemediğimi ve iade işlemlerinin başlamasını talep ettiğim şeklinde yanıtladım.


Sorun burada başlıyor, o son mailden beri herhangi bir şekilde, hiçbir mailime yanıt alamadım. Müşteri hizmetlerini aradım ama sürekli olarak "eksik ve hatalı tuşladınız" şeklinde hiçbir yere ulaştırmıyor. Bir de üzerine siparişi tekrar kendileri teslim aldıkları için ürünler teslim edilmiş görünüyor ve bana "siparişinizden ne kadar memnun kaldınız? " anketi gönderiyorlar. Orada, tekrardan siparişi teslim almadığını bildirmeme rağmen yine yanıt alamıyorum.


Sorun çıkması normaldir olabilir ama firmanın bu sorunu nasıl çözdüğü, ne kadar müşteri odaklı olduğunun göstergesidir burada Kitapyurdu.com sorunu çözmüyor ve görmezden geliyor.


Sürekli olarak bilgi ve işlem talep etmeme rağmen herhangi bir şekilde Kale alınmıyorum, muhatap alınmıyorum. Dolayısıyla ne kitaplarımı ne de paramı alabiliyorum. Daha önce, hiçbir online alışveriş sitesinde bu şekilde görmezden gelinmemiştim... Tam bir hayal kırıklığı... Sanırım, alışveriş tercihlerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Çünkü, sorun çıktığı takdirde bu sorun çözmek şöyle dursun bizi hiçbir şekilde Kale almayan bir şirkette çalışacaksak, büyük risk alıyoruz demektir...

Muhammed Muhammed 1.085 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muhammed04 Kasım 2018

    Güncelleme... Şikayetim yayınlandıktan sonra, nihayet dikkatlerini çekebildim. Yine, müşteriler olarak onlara gerek telefon gerek email üzerinden ulaşamıyor oluşumuzu görmezden gelmişler. Siparişimin isteğim üzerine iptal edildiğini, iade yapıldığını, iadenin hesabımda görünmesinin 7-15 gün sürebileceğini belirtmişler.

Ziyaretçi Yorumları