sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Kitapyurdu Kargolama Hatası Ve Temin Edilemeyen Kitaplar!

Selman Selman1 yıl önce

24 Eylül tarihinde 40 kitap sipariş etmiştim. Kitaplar arasındaki 4 ürün (3'ü için 4 iş günü 1'i için ise ise 2 iş günü içinde temin edilir yazıyor.) 5 iş gününde temin edilemediği için temin edilenlerin yollanmasını kalan 4 kitabın ise temin edildiğinde yollanmasını talep etmiştim. 36 kitabın 29 Eylül tarihinde sevk edildiği bilgisi verildi fakat 1 Ekim Pazartesi günü saat 21.00'a kadar kargo takip bilgisi işlenmedi. Kargo resmen unutulmuş bir şekilde ilgili kargonun kitap yurdu şubesinde kalmış. Bahse konu tarih ve saat içerisinde kargo takip bilgisi art arda 3 e-posta göndermem üzerine geldi fakat kargo hala İstanbul'da görünüyor.

Ayrıca bölünme sonrası 4 kitaptan sadece 1'i temin edildi kalan 3'ü 7. iş gününde hala temin edilmeyi bekliyor. Yayın evleri kitapların basımının olduğunu belirttiler. 7. iş gününde 3 kitabı bulamadılar 36 kitabı gönderemediler. Ayrıca hediye çeki ve puanlarımı kullanarak son kez 2 sipariş oluşturdum. Hepsi de hemen temin edilen kitaplardı. Dün temin edilmelerine rağmen bugün sevk edilmediler. Kitap yurdunun çağrı merkezine ulaşılamıyor. E-postalara tatmin edici cevaplarla dönüş yapmıyorlar. Dahası sosyal medya üzerinden bir sürü şikayet almalarına rağmen ne genel ne de özel bir açıklama yapmıyorlar. Yanlış ürün gönderilen şikayetler de vardı. Kitap yurdundan ürünlerimizin tam ve doğru olarak temin edilmesini talep ediyoruz. Kitapların temini sonrası üyeliğimi iptal edeceğim, uygulamalarınızı sileceğim ve bir daha sitenizden alışveriş yapmayacağım. 24 Eylül tarihli platin gününün üstesinden gelinememiştir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Selman 1 yıl önce

Kitapyurdu.com'a ait müşteri hizmetleri numarası sabah mesai saatlerinden itibaren aranamamaktadır. Numarayı çevirdiğimiz anda "Arama Sonlandırıldı" uyarısı ile telefon kapanıyor. Sadece 12.30-13.29 arasında telefonlar açıldı fakat onda da mesai saatleri dışında olunduğu için yardımcı olamayacaklarını belirten operatör kaydını dinledim. E-postalara dönüş yapmıyorlar, Instagram ve Twitter üzerinden ne mesajlara ne de yorumlara dönmüyorlar. Yaşanan aksilik ve sıkıntılarla ilgili bir açıklama dahi yapmıyorlar. Hemen hemen her ay yüksek tutarlarda kitap siparişi veren bir sürekli müşterileri olarak hizmet verdikleri insanlara karşı tavırları ve son 10 gündür sebep oldukları mağduriyetlerden ötürü kendilerinden bir daha alışveriş yapmayacağım. Ve yaşadığım olumsuzlukları dile getirecek ve hiç kimseye kitapyurdu.com'u tavsiye etmeyeceğim. Müşteriden kaçılmaması aksine yardımcı olunmaya çalışılması gerekirdi.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler