Kitapyurdu Büyük Hayal Kırıklığı Yaşıyorum Ve Artık Üyeliğimi Sonlandırıyorum

Özkan Özkan3 hafta önce

Çok uzun yıllardır tüm kitap siparişlerimi Kitapyurdu.com üzerinden yapmaktayım. Fakat son yaşadığım olay karşısındaki ilgisizliğiniz ve çözüm odaklı yaklaşıma uzaklığınız maalesef beni hayal kırıklığına uğrattı. Süreci aşağıda aktarıyorum:

KY20240948 numaralı siparişim 04/07/2020 tarihinde DM994553 takip koduyla MNG Kargo kuryesi tarafından adresime getirildi ve kargonun 197 liralık ücretinin olduğu, ödemeyi yapmaz isem teslim alamayacağım bildirildi. Siparişimin ücretsiz kargo olduğunu söylesem de konunun kendileriyle alakalı olmadığını söyleyip kargomu teslim etmediler. Bunun üzerine 06/07/2020 tarihinde hem telefonla arayarak (bağlanamadım), hem Kitapyurdu.com üzerinden mesaj yazarak, hem de editö[email protected] adresine mail atarak durumu bildirdim.

Mailime ve mesajıma cevap verilmemesi üzerine MNG Kargo Bahçelievler şubesini arayarak durumu onlara da anlattım. Sorunun Kitapyurdu.com'dan kaynaklandığını, kargonun "ürün ücretli" olarak gönderildiğini Kitapyurdu.com'un düzeltmesi gerektiğini ilettiler. 07/07/2020 tarihinde sizden cevap gelmeyince hem Kitapyurdu.com üzerinden mesaj yazarak, hem de editö[email protected] adresine mail atarak durumu tekrar hatırlattım.

Bu mailimden sonra sizden şöyle bir mail geldi: "Merhaba Sayın Sarı, Kitapyurdu.com olarak gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. İletiniz doğrultusunda şikayetiniz değerlendirilmesi için yetkili birime ve kargo şirketi bölge müdürlüğüne iletilmiştir. Selamlar. https://www.Kitapyurdu.com kitapla buluşmanın en kolay yolu"

Mailinizi aldıktan sonra kargomun beklediği Denizli Saltak MNG Kargo şubesine giderek durumu kendilerine izah ettim ve sizden gelen maili gösterdim. Kendilerine herhangi bir düzeltme maili gelmediğini, iade faturası kesildiğini ve kargonun geri iade edileceğini söylediler. Aynı gün Kitapyurdu.com'da ki "siparişlerim" bölümünde kargomun teslim edildiği yazdı ve değerlendirme yapmam istenilen bir link gönderdiniz. Buraya da siparişim hakkında yaşadığım süreci yazarak ifade ettim (inceleyebilirsiniz)

Tüm bunların üzerine 07/07/2020 tarihinde sizden şöyle bir mail geldi: Sayın sarı, 20240948 numaralı siparişiniz tarafınıza teslim edilemediğinden, kargo firması tarafından almanız için şubede bekletilmiş ve bekleme süresinin dolmasıyla firmamıza iade edilmiştir. Siparişinizi yeniden gönderebiliriz ancak karşı ödemeli olarak göndermemiz mümkün olacaktır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler