2 g
Yorum Yap
#11581318

Kitap Seç Kargo, Müşteri Temsilcisi, Yetersizliği ParaPuan!

Kitap Seç kendi tabiri ile kurumsal şirketinden 9 Şubat'ta almış olduğum ürün tedariki olmayan ürün sebebi ile haber verilmeksizin bekletilmiş olup 11 Şubat'ta ürünlerin ayrı ayrı gönderilmesi talebinde bulundum. Bugün 13 Şubat kargoya verildi. Mesajı geliyor fakat kargo takip numarası yok ve ben takıp edemiyorum. Öğrencilerin kitap beklediği bu aşamada yeterli duyarlılığı aksettirmiyorlar ve bütün bunları sormak bilgi almak amacı ile aradığım müşteri temsilcileri D*** hanım, d*** hanım ve son olarak S** hanım ile konuşmalarımızda yeterli bilgi verilmiyor. Kargo şirketi ile görüşülüp dönüş yapacaklarını söylüyorlar ve geri dönüş yapamıyorlar.


Bunların dışında benim para puanım olan 10 TL mesajım geldiğinde buradan kitap almayı tercih ettim para puanımı kullanmak amacı ile fama alışverişimde puanımın kodunu girdiğim halde sonradan fark ettim ki hesaptan düşmemiş o puan
şimdi sayın kurumsal şirket Kitap Seç öğrenciler için kitap satıyorsun.
1-Kitapları zamanında tedarik et.
2-Tedariki olmayan stokta olmayan ürünleri satış aşamasında sor veya geldiği zaman gönder diğerlerinde ona endeksleyip bekletme ki eminim benim bu kadar süre beklemedeki amacınız tek kargo çıkarmaktı.
3-Puan veriyorsunuz kullanmamız için fakat fiyattan düşmüyorsunuz.
4- Daha saygılı ve müşteri dinleyen temsilciler bulunuz.
5-Hiçbir şekilde yardımcı olamadınız yetersizsiniz.

Gül Gül 699 Okunma Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler