Toplam çözüm sayısı
..
Kilim Mobilya ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gamze'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
Yeni karşılaştırma
ile

Kilim Mobilya Kasabella Bayii Mağduriyeti

2121görüntüleme
Gamze
Gamze 29 Temmuz 2021 16:54

Kilim Mobilya Kasabella Gaziosmanpaşa bayisinden yatak odası ve salon takımı sipariş ettik. Salon takımı şu anda üretimi yapılmayan bir takım olduğu için depolarında mevcut olan renklerden seçebileceğimizi iletti. Biz de istediğimiz renkleri seçip kendilerine ilettik (antrasit ve krem) depo kontrol edilerek gönderilebileceği söylendi ve biz de ödemenin tamamını yaptık. Teslimattan bir gün önce bizi arayarak salon takımında üçlü koltukların bir tanesinde kumaş potluğu olduğunu bu yüzden göndermek istemediklerini ve o renkte başka üçlü koltukları olmadığı için renk değiştirmemiz gerektiğini söylediler.

Bütün tamamlayıcı eşyalarımızı antrasit renge göre seçmemize rağmen onları da zora sokmamak için üçlü koltukların krem olmasını daha az göze batması için sadece berjerlerin Mavi ® renk olabileceğini ilettik. Mobilyalarımızı eve ® çıkardıklarında 2 berjer + 1 üçlü koltuk Mavi, 1 üçlü koltuk krem olarak geldi ve ellerinde bunların kaldığını bunun haricinde sadece güç bela 1 berjeri krem renk yapabileceklerini söylediler. Bunun haricinde mobilyaların kesinlikle ayak renklerinin açık olmasını istemiştik ama bilerek yapılmış gibi koyu renkli ayakları takıp getirdiler. Berjerin yastığını renklerle alakasız olarak gül kurusu (? ) getirdiler ve kesinlikle değişim yapılmadı. Bayii yetkilisi s*** Bey ve fabrika ® yetkilileri asla bize yardımcı olmadı.

S*** Bey topu onlara attı onlar bayiiyle çözün dedi. Teslim sırasında ne fatura ne irsaliye teslim edildi. Ertesi gün teslimat tarihinden farklı düzenlenmiş irsaliyeli fatura tarafımıza biz istedikten sonra düzenlenip gönderildiğinde bir şok daha geçirdik s***Bey'in bize tamamen hediye olarak vermiş olduğu orta sehpa faturada bizim ödediğimiz tutara dahil edilerek fatura edilmişti. Bütün yardımcı olmalar parayı ödeyene kadar. Sonrasında yalnızca kendi ellerinde bulunan ürünleri ve kendi seçtikleri renkleri gönderiyorlar. (o zaman en başta renk seçtirmenin ne anlamı var? Direkt siz seçin gönderin sürpriz olsun bize? )

Kilim Mobilya Logo
Kilim Mobilya29 Temmuz 2021 17:11

Sayın Gamze Hanım, Öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Şikayetiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, en kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi 444 25 49 numaralı iletişim hattımızdan da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Kilim Mobilya Müşteri Hizmetleri

Kilim Mobilya Logo
Kilim Mobilya29 Temmuz 2021 17:30

Sayın Gamze Hanım, Şikayetiniz ile ilgili müşteri memnuniyetinin sağlanması adına ürün iadesi yapılacağı iletilmiş fakat tarafınızca kabul edilmemiştir. Saygılarımızla, Kilim Mobilya Müşteri Hizmetleri

Gamze
Gamze29 Temmuz 2021 17:39

Şikayetim ile ilgili gelişmeyi aktarıyorum; 20 gün önce para ödemiş olduğum için (20 gündür param yasal olarak kendileri tarafından kullanılıyor? ) paramın 20 günlük faiziyle birlikte iadesini talep etmeme rağmen Kilim Mobilya müşteri hizmetleri sayın mukaddes hanım irsaliye tarihi bugün olan (yani yasal olarak bugün teslim edilmiş görünen) ürünleri kullanmış olduğumu belirterek şu anda hiçbir mağduriyetim olmadığına karar verip konuyla ilgili yardımcı olamayacağını ve yasal haklarımı aramam gerektiğini iletti. Bundan sonrası için Kilim Mobilya tarafından mağdur edilen ve mağdur edilme adayı olan tüketiciler için yasal süreç hakkında güncelleme sağlayacağım.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile

Benzer Şikayetler