Kiğılı Giyim Ürün Değiştirmedi

Rasim Rasim19 Aralık 2019 09:12

Öncelikle ilgili şikayetin Ankara Cepa Şubesi ile ilgisi yoktur. Ekim ayında, Kiğılı Ankara Cepa şubesinden, 3 gömlek 1 pantolon aldım. Daha sonra gömleklerden birini (ak kz Tasarım santuk Gömlek - 9a41c7457aa3x) giymek üzere ütülerken bir delik olduğunu gördüm. Daha sonra mağazaya giderek iade foru eşliğinde kontrole gönderdik. Kiğılı giyimden gelen cevap "ürünümüzde meydana gelen deformasyonun takılma, sürtünme gibi dış etkenden kaynaklandığı tespit edilmiştir" şeklinde olmuştur.

2. Sınıf bir mağaza gibi hata bizde değil sizde anlayışıyla, bu takılma ve sürtünmenin kaynağını belirtmeden, yaklaşım gösteren Kiğılı Giyim'in bu problemi gözden geçirip çözmesini bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Rasim 15 Şubat 13:50

6 Ocak'ta ürün ikinci defa kontrolden geldi. Aynı şekilde üründe dış etkenlerden kaynaklı sökük vs. Var tespitinde bulunmuşlar. Konu zaten o sökük ya da Dokuma hatası evet, hiç giymediğim gömleği bu yüzden değiştirmek istiyorum zaten. Maalesef kendi hatalarını müşteriye yıkıyorlar, tüketici mahkemesinden başka çare kalmadı.

profile-icon Rasim 20 Aralık 2019 11:01

Kiğılı'dan arandım. Kendileri ürün müdürlerinin böyle uygun gördüklerini bir şey yapamayacaklarını söylediler. Ürün müdürlerinin giymediğim gömlekteki sökülmeyi benim yaptığımı anlamaları gibi bir yetenekleri var. Koca Kiğılı'dan aldığım cevaplar harika.

Kiğılı Giyim Logo Kiğılı Giyim 19 Aralık 2019 09:55

Değerli Müşterimiz, Öncelikle zaman ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili gerekli araştımalar yapılıp, en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler