22 Haziran 2017
#8664627

Kia Sportage Çalışmayan DVD Multimedya Cihazı Hala Değişmedi

2015 yılı Nisan ayında Eskişehir Kia Bayi Seyyah Otomotiv'den sıfır km. Kia Sportage aldık. Aracı alırken navigasyon talebimizi belirttik. Bayi garanti kapsamı içinde araç ile uyumlu markanın Necvox marka olduğunu bildirerek “necvox dva 9999” modelini takarak aracı teslim etti. Aynı yıl içerisinde 5 ay gibi bir süre sonra cihaz arıza verdi ve çalışmadı. Tamir edilmek üzere söküldü. 3 haftanın üzerinde süren bir beklemeden sonra tekrar takıldı. Üç ay sonra yine aynı arızalar (radyonun çalışmaması, sesin gelmemesi gibi) için gittiğimizde tekrar söküldü, yine 4 hafta gibi bir süre sonra “ kart arızası varmış” yenisi ile değiştirildi deyip takıldı. 6 ay sonra yine aynı arızaları verince servise artık bu cihazın tamir edilmesini istemediğimi, yenisi ile değiştirilmesi talebimi ilettim. Sonuçta çalışmayan DVD multimedya cihazı hala değişmedi.

Türker Türker 10.164 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Türker25 Temmuz 2017

    Kia Müşteri hizmetlerinden ulaştığım kişi (Efe Bey) sorunun Yetkili Servisin hizmet aldığı elektronik firmasından kaynaklı olduğunu belirtip yapacak bir şeyleri olmadığını beyan ediyor. Yetkili servis tarafından takılan multimedya cihazının kusurlu olduğu servis kayıtları ile 4 kere tamire gittiği tespit edildiği halde bana yapacak bir şeyleri olmadığı söyleniyor. Özetle biz sizin aracınıza multimedya cihazını sattık ve taktık ama kusurlu olması bizim sorunumuz değil diyorlar... .

  • Kia Temsilcisi22 Haziran 2017

    Değerli müşterimiz, Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvuru kaydınız oluşturulmuş ve ilgili birimlere iletilmiştir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri İlişkileri Yetkilimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Görüş,öneri ve talepleriniz için www.kia.com.tr internet sitemizden ya da 0850 222 5 542 no lu Kia İletişim Merkezimizden de bizlere ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları