Toplam çözüm sayısı
..
Kia ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeni karşılaştırma

ile

Kia Rio CarPlay Sorunu

1390görüntüleme
Anıl
Anıl 21 Eylül 11:42

Kia Rio model aracımla ilgili uzun süredir Apple ® CarPlay kablosuz bağlantı kopma sorunu yaşıyorum. Bu işlem için ürünümü 3 kez servise bıraktım fakat 3 kez sorun çözüldü diyerek tarafıma teslim edildi. Son olarak 20.09.2021 tarihinde Nitko Çorlu şubesine aracımı teslim ettim. Tüm gün süren işlemlerden sonra aracın hazır olduğu bilgisiyle tekrar servise gittim. Aracı teslim aldığım an henüz marşa dahi basmadan CarPlay yine aynı sorunla bağlantıyı koparttı. Şikayeti gösterebilmek adına servis danışmanına gittiğimde görmesine gerek olmadığını belirtti. Sorunun tekrar incelenmesi adına aracımı teslim almayacağımı yine kontrol sağlanmasını belirttim. Yapacakları bir şey olmadığını belirterek Kia merkez ile iletişime geçmemi talep ettiler. Kia merkeze sorunumu iletmeme rağmen dönüş alamadım. Bugün yine bayiden aranarak sorun olmadığı sorun yaşarsam fotoğraf çekmemi ilettiler.

Sorunu göstermek adına servis danışmanına belirttiğimde Kontrol dahi etmemesine rağmen şu an benden sorun için fotoğraf talep ediyor. CarPlay bağlantısının düzeltilebilmesi için 3 kez götürdüğüm aracım halen sorun çözülmemiş ve çözülmesine dair yapılabilecek hiçbir emare bulunmuyor. Aldığım günden bu yana 3 kez sorunun çözüldüğünü iletmelerine karşın halen bu sorunu yaşamaktayım.

Kia Logo
Kia21 Eylül 11:45

Değerli Müşterimiz, Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvuru kaydınız oluşturulmuş ve ilgili birimlere iletilmiştir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri İlişkileri Yetkilimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Görüş, öneri ve talepleriniz için www.kia.com.tr internet sitemizden ya da 0850 222 5 542 no'lu Kia İletişim Merkezimiz'den de bizlere ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

Anıl
Anıl21 Eylül 14:25

Henüz dönüş alabilmiş değilim.

Anıl
Anıl3 hafta önce
Kia Rio CarPlay Sorunu

Güncelleme yapıyorum bayi bana inanmadı. Arıza yapmadığını belirtiyor. Arızayı yaptığında aracımı tekrar bayiye götürdüm videolar çekildi. Kia merkeze video ve fotoğrafların iletildiği belirtildi. Kia merkez sonuca erişemediğini Kore'ye bildireceğini belirtti. Sonuca kavuşamıyoruz. Multimedya sistemim arızalı ve çözüme kavuşturulamıyor. Şikayeti görecek olan herkes bilsin. Eğer Kia araç kullanıyorsanız çözümü olmayan bir bağlantı sorunuyla karşı karşıya kalacaksınız.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler