18 Kasım 2018
Yorum Yap
#11166517

Kia Hizmet Kusuru!

05.11.2018 tarihinde bize 6 ileri otomatik diye tanıtıp, faturalandırıp teslim ettikleri ve bizim de kullanmaya başladığımız 2018 model Rio Elegance aracın bir gün sonra 6 ileri değil de 4 ileri otomatik araç olduğunu anladığımızda haliyle bayii ile görüşmeye gittik. Öncelikle bizi karşılayan beyefendi işten izin alıp geldiğimizi ve sıkıntının bize göre büyük olduğunu söylediğimizde kendisi de satış elemanı olmasına rağmen bizimle ilgilenecek kimse olmadığından daha sonra gelmemizi söyledi. Tabi ki tepkimiz den sonra bize aracı 6 ileri otomatik diye tanıtıp satan beyefendi sağ olsun geldi.


Bunun bir yanlışlık olduğunu bize tanıtılan ödemesini yaptığımız 6 ileri otomatik aracı bulup vereceklerini söyleyip bir sürü vaatlerde bulunup türlü samimiyetsiz özürlerle anı kurtardı. Elbette başka şehir den bulup getirip diğer aracın satışının geri alınması bunun işlemlerinin yenilenmesi hurda teşvik işlemleri banka noter vs... vs... Neticede bize 12.11.2018' de bir araç teslim ettiler. (ama ne teslim) ne bir hayırlı olsun ne bir özür ne de bize satış yapan beyefendi ve hanımefendi ne bir servis sorumlusu koca showroom da eşim oğlum bir de ben öylece birbirimize baktık kaldık.


Anladık ki günde birkaç araba satmak ile büyük esnaf, bayii, marka vs... Olunmuyor. Ve anladık ki bu bir yanlışlık değilmiş. Bu yapılmaya çalışılan hareketi anlayıp hakkını arayan müşteriye karşı alınan bir tavırmış. Size teşekkür ederdim Eskişehir Kia Bayii Hilal otomotiv fakat henüz göndermeyi beceremediğiniz fatura ve araç belgesi var teşekkür onlar elimize ulaşınca inşallah. Ha bir de belki de bu yaşananlardan firma sahibinin haberi yoksa ki büyük ihtimalle öyle bakın siz işe.

Yasemin Yasemin 3.813 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Kia Temsilcisi19 Kasım 2018

    Değerli müşterimiz, Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvuru kaydınız oluşturulmuş ve ilgili birimlere iletilmiştir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri İlişkileri Yetkilimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Görüş, öneri ve talepleriniz için www.kia.com.tr internet sitemizden ya da 0850 222 5 542 no'lu Kia İletişim Merkezimizden de bizlere ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları