29 Ocak 2016
Yorum Yap
#4774560

Kia 2012 Model Kia Rio Aracın Fabrikasyon Hataları Garanti Kapsamına Alınmıyor

2012 model Kia Rio aracım var. Tüm bakımlarını serviste yaptırdım. Aracın 2 adet sorunu bulunmakta. Bu sorunları kıa müşteri hizmetleri garanti dışı bırakıyor. Genel merkezlerini de aradığımda benimle muhatap olmadılar. Müşteri hizmetlerinde kayıt açın biz onlara cevap veririz dediler. Yani cevabı veren kişi benimle birebir muhatap olmadı. Sorunlar: 1. Direksiyon ve vites topuzu derileri soyuldu. Zaten 30.000'den itibaren soyulmaya başlamış fakat çok önemsememiştim, şu an iyice gittiler. 2. Aracın bagaj amortisörleri aldığım günden beri sorunlu. Ben sorunlu olduğunu serviste sıfır araç görünce anladım. Bagaj kapağı tam açılmıyor. Yarıda kalıyor. Elle açmak zorunda kalıyorum kapağı.

Sefa Sefa 1.563 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Sefa29 Ocak 2016

    Ayrıca şikayete hızlı cevap verebilmek için şablon cevaplar gönderdiğiniz belli. Başvurum kayıt altına alınmış ama takip etmek için bir numara bile yok:) Kısaca ilgisiz bir firma arkadaşlar. Global Kia kesinlikle böyle değil, Türkiye'de bu işi Çelik Motor'a yaptırdıkları için maalesef durum böyle. Bir örnek daha, kIA Rio 2012 torpidodan ses gelmesi de kronik bir sorun. Kia Türkiye bununla hiç ilgilenmedi. Daha sonra Kia Global bir rehber hazırladı gönderdi ve tüm müşteri şikayetlerinin bu rehbere göre onarılmasını söyledi. Ama maalesef dediğim gibi Kia Türkiye, kIA Global gibi değil. Kia Türkiye'ye kalsa yok çukura girmişsiniz, yok sert kullanmışsınız, kaza yapmışsınız diye geçiştirecek.

  • Sefa29 Ocak 2016

    Müşteri İlişkileri Yetkiliniz arayıp yine aynı şeyi söyleyecek. Kia marka araç almadan önce tekrar düşünün arkadaşlar. 2 yıl dolduğu andan itibaren araçla hiç ilgilenilmiyor. Başka marka olsa aracımın bütün bakımlarını pahalı olduğu halde gitmiş servise yaptırmışım, bunu bile düşünerek en azından iyi niyet garantisi kapsamında onarım yapar. Bagaj kapağını aç kapa aç kapa ile kendim bozmadım sonuçta. Ürettiğiniz ürün hatalı. Neden kabul etmiyorsunuz. Ya da direksiyonu ve vitesi asitle yakmadım. Belli yani bunlar. Size demiyorum ki arabayı çarptım bunlar bozuldu. İnceleme bile yapmadan garanti dışı diyorsunuz bana. Muhatap bile almıyorsunuz.

  • Kia Temsilcisi29 Ocak 2016

    Değerli müşterimiz, Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvuru kaydınız oluşturulmuş ve ilgili birimlere iletilmiştir. Başvurunuzla ilgili olarak Müşteri İlişkileri Yetkilimiz sizinle en kısa sürede irtibata geçecektir. Görüş,öneri ve talepleriniz için www.kia.com.tr internet sitemizden ya da 0850 222 5 542 no lu Kia İletişim Merkezimizdende bizlere ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları