15 Şubat 2013

Kemal Tanca Dikişleri Açıldı!

Kemal tanca'dan bir sene önce aldığım ayakkabının topuk bölgesindeki dikişlerde 3 ay gibi kozmik bir sürede tuhaf bir biçimde açılma oldu. Topa sürekli topukla vurmayı seven bir futbol oyuncusu olmadığım sürece kullanıcı hatası sayılmayacak problem kullanıcı hatası şeklinde bir yanıt aldı.

Sevgili Tanca yetkilileri bu durumu düzeltmeye çalışmak bir kenara benimle ağız dalaşına girdiler, 6 aydır da firmadan geri gönderilen ürünü almaya gitmiyorum, onların olsun. Kemal Tanca bir Müşteri daha kaybetti tebrik ederim.

Selçuk 48 Okunma

Cevaplar

  • Kemal Tanca Temsilcisi16 Şubat 2013

    Değerli Müşterimiz Selçuk ÖZBEY Mağazamız aracılığı ile merkezimize gönderimi yapılmış olan ürününüzün satış sonrası hizmet birimimizce incelemesi yapılmıştır. İnceleme neticesinde beğenerek ve deneyerek almış olduğunuz üründe herhangi bir kalıp, malzeme, usta hatasına rastlanılmamıştır. Üründe imalat hatası tespit edilemediğinden iade/değişim onayı verilmemiştir. Orijinal bir şekilde tamiri de mümkün olmadığından tarafımızdan işlem yapılamamıştır. Yukarıda belirtilen nedenle göndermiş olduğ unuz ürün 4077 sayılı Tüketici kanununa göre ayıplı ürün kapsamına girmediğinden değişim veya iade işlemi yapılamayacağını üzülerek bildirmek zorundayız. Saygılarımızla, Kemal Tanca Müşteri İlişkileri Departmanı

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön