Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Kelebek Mobilyanın Ürün Kalitesizliği Ve İletişim Eksikliği

Anıl
29 Nisan 16:33
420

Kelebek Mobilya ile yaşadığım büyük ilgisizlik ve kalite sorunu.

Düğün alışverişi için başka hiçbir yere uğramadan doğrudan Kelebek Mobilya'dan ürün satın aldım. Ürünlerin kaliteli olduğuna ve güvenilir bir marka olduğuna inanarak bu tercihi yaptım.

28.07.2023 tarihinde ürünler teslim edildi. Düğün tarihim olan 28.01.2024'e kadar mobilyaları kullanmadım. Kullanmaya başladığımızda ise sorunları fark edip firmaya bildirdik.

Evlendikten sonra evimizde henüz misafir ağırlayamadık. Kelebek Mobilya'nın bu derece ilgisizlik göstermesi ve ürünlerin kalitesizliği karşısında şaşkınlığımızı gizleyemiyorum.

İlk şikayetimizi 09.02.2024 tarihinde yaptık. Koltukların sadece birkaç kez ve iki kişi tarafından kullanılmasına rağmen sorunlu olduğunu ve bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade ettik. 10 günlük kullanım sonrasında emin olmak için bekledikten sonra bu durumu firmaya ilettik.

Kontrol için gelen ekip, mobilyaların 6 aylık kullanılmadığı dönemde hasar görmüş olabileceğini ancak bunu tespit edemeyeceklerini belirtti. Ürünün bir haftalık olması durumunda değişiklik yapabileceklerini, ancak şu an için sadece onarım ve kontrol işlemi yapacaklarını söyledi. Eğer sorun tekrarlarsa değişim talep edebileceğimizi ifade ettiler.

Koltukların sadece oturma kısımları değiştirildi ancak ikinci gününde aynı sorunla karşılaştık. Bu durumu 03.04.2024 tarihinde firmaya bildirerek değişim talebinde bulunduk ve WhatsApp üzerinden görsellerle durumu anlattık.

26 gün geçmesine rağmen firmadan herhangi bir geri dönüş alamadık. Kelebek Mobilya'nın bu kadar kalitesiz hizmet vereceğini tahmin etmemiştim. 26 gün içinde arıza kaydına dönüş yapamamaları, hatalı ve sorunlu ürün satmalarına rağmen iletişime geçmemeleri kabul edilemez. Kayıtla ilgili bir ay geçmesine rağmen hiçbir geri dönüş yapılmadı. Bundan sonra Kelebek Mobilya'yı kimseye tavsiye etmeyeceğim ve eğer çözüm sunulmazsa hakkımı arayacağım.

Kelebek Mobilyanın Ürün Kalitesizliği Ve İletişim Eksikliği
Kelebek Mobilyanın Ürün Kalitesizliği Ve İletişim Eksikliği
29 Nisan 16:40 (Şikayetten 6 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Her türlü bilgi talep ve önerileriniz için müşteri iletişim merkezimize ait 0850 800 34 87 numaralı hattımızdan bizi arayabilir ve adresimize mail atabilirsiniz. Saygılarımızla,

Anıl
30 Mayıs 18:25

Şikayetimden hemen sonra genel olarak bir cevap verdiniz iletişime geçilecektir diye. Bu cevabınızın bile üzerinden bir ay geçmesine hiçbir şekilde iletişim kurulmamış ve çözüm üretilmemiştir.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Kelebek Mobilya Problemin Arkasında Durmuyor

Betül
18 Haziran 10:24
-
Kelebek Mobilya Problemin Arkasında Durmuyor
Kelebek Mobilya Problemin Arkasında Durmuyor

Doğanlar Kelebek Mobilya 3,5 Aydır Teslimat Yapmadı.

Hakan
15 Haziran 18:23
91
Doğanlar Kelebek Mobilya 3,5 Aydır Teslimat Yapmadı.
1

Kelebek Mobilya Teslimat Sorunu Ve Saygısız Davranışlar Nedeniyle Hayal Kırıklığı

Aygül
15 Haziran 00:23
144

Kelebek Mobilya Da Satış Sonrası Hizmet Yok

Figen
14 Haziran 15:14
151
1

Kelebek Mobilya Teslim Edilmeme Sorunu

Gul
13 Haziran 16:50
169
Benzer Şikayet Yaz