08 Kasım
#12925978

Kelebek Mobilya Sorunlu Ürününü 6 Aydır Düzeltecek

Kelebek mobilyanın Düzce Şubesinden aldığım iki adet Selis model 3'lü koltukların birinde garanti süresi dolmadan (koltuğu yoğun bir şekilde kullanmadık, muhtemelen üretim aşamasında hatalı işlem yapılmış. Çünkü diğer koltukta böyle bir sorun yok.) dikiş yerlerinde açılma başladı. 2019 Mayıs ayında gelen servis görevlileri koltuğu inceleyip kaplatılması gerektiğini belirterek, koltuğu almak için tekrar geleceklerini söyleyip gittiler. Ancak bundan sonra gelen giden olmadı. Birkaç kez Müşteri hizmetlerini aramama rağmen 6 aydır sorunlu koltukla ilgilenen yok. Durumu çok kısa ve basit bir şekilde anlattım. Ancak takdir edersiniz ki 6 aylık bir savsaklama var.

Sinan Sinan 953 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sinan'ın Teşekkür Mesajı08 Kasım

    Şikayetime gün içinde geri dönüp kısa sürede sorunu düzelteceğini söyleyen yetkiliye teşekkür ediyorum. Umarım söylendiği gibi koltukla ilgili sorun en kısa sürede düzgün bir şekilde çözülür ve gönül rahatlığı ile ürünü kullanabilirim.

  • Kelebek Mobilya Temsilcisi08 Kasım

    SYN Sinan Ç. Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 18 05 numaralı iletişim hattımıza ya da www.kelebek.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Kelebek Çözüm Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler