Kelebek Mobilya ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mevlut'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Kelebek Mobilya Kusurlu Ürünün Yenilenmemesi

487görüntüleme
Mevlut
Mevlut 18 Kasım 2020 20:12

Sipariş verdiğimiz oturma grubu 2 ay gibi bir sürede geldi. Gelen ürünlerden koltuğun biri farklı renk geldi. Biz tekrar bekledik ürün geldi fakat gelen ürünün alt kısmi kirik geldi. Bu kez parça bekledik. Tabii ki bu arada teslim aldığımız oturma gurubunda bulunan 3 lu koltukları kullanmaya başladığımız 3. Günden itibaren ses gelmeye başladı. Servis kaydı oluşturduk dediler servis 1 ayda geldi. Aldığım ürünün yenilenmesini talep ettip fakat tamir edileceğini tarafıma bildirdiler. 3 gün kullanılan urunu tamir edeceklermiş. Sattığı ürününün arkasında durmayan bir firma.

Gelişme
Gelişme

14 Aralık 2020 16:56

Almış olduğum oturma grubu kusurlu geldi. Servisten geldiler. Yenilenmesi gerekir denildi. Ama Kelebek ten aradılar tamir yapacaklarmış. Kelebek Mobilya almayı düşünen arkadaşlar kesinlikle tavsiye etmiyorum. Müşteriyle satıncaya kadar ilgileniyorlar. Satış yapıldıktan sonra yan derdine. Sorunla ilgili kimse aramıyor. Bu şikayetlere hemen cevap veriliyor size en kısa sürede iletişime geçilecektir diye ama ne arayan var ne de soran.

Kelebek Mobilya Logo
Kelebek Mobilya19 Kasım 2020 07:45

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, Kelebek Çözüm Ekibi

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler