Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Kelebek Mobilya Kelebek Ürünümü Alamadım

profile
31 Mayıs
246
Gafur'un Teşekkür Mesajı
“Çok geç oldu dönüş sağlanamadı fakat ürün geldi. Teşekkürler...”

Söylenen tarihi devamlı erteliyorlar. Bazalı karyola siparişimde her aradığımda farklı tarih veriyorlar ve insanla dalga geçer gibi iş yapıyorlar. Aldığım bayi devrediyor mağazayı arıyorum ulaşamıyorum. Müşteri hizmetleri bile ne olduğunu bilmiyor. Ürünümü almak istiyorum aylardır alamıyorum. Ses kayıtları mevcut denildi. Dinlensin insanla nasıl dalga geçildiğini görsünler.

Gelişme
Gelişme

10 Haziran 07:57

Kelebek Mobilya ürünü teslim etmiyor. Her gün üç gün sonra kesin diyorlar. Sabah arıyorsunuz müşteri hizmetlerini efendim sisteme giriş yapılmamıştır. Ürünlerimin bir kısmı geldi gelenlerin koltuk ayakları yok hala haber yok. 2'li yerine tekli koltuk geldi. Bazalı karyola büyük ihtimalle hiç gelmeyecek. Ben sizden ürün aldığıma çok pişmanım. Kimse Kelebek Mobilya tercih etmesin.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kelebek Mobilya Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 35 dk 35 sn
Kelebek Mobilya Logo
31 Mayıs 14:31
Gafur
12 Haziran 09:25

12.06.2023 tarihinde müşteri hizmetlerinizi yine aradım ve yine aynı yanıtla karşılaştım. Ürününüz kesin yarın gönderilecek bu sefer kesin diye söylediler. Her aradığımda aynı şeyi söylüyorlar ürünüm aylardır gelmedi. Müşteri hizmetlerinin bir şeyden haberi yok. Beni mağdur ettiniz. Düğünüme 2 hafta kala ürünlerimi alamıyorum. 3'lü koltuk gönderdiniz ayakları yok. Ben gerçekten sizi tercih ettiğim için pişmanım. Kurumsallık adına hiçbir şey yok. İnsanlara devamlı aynı şeyi söylüyorsunuz. Söylediklerinizin gerçeklikle alakası yok. Kurumlara şikayetlerimi iletiyorum. Kelebek Mobilya görüldüğü gibi bir firma değil.

Gafur
17 Haziran 16:25

Baza yanlış geliyor ve düğünüme 2 hafta kaldı koltuk ayakları yanlış geliyor. Hiçbir dönüş alamıyorum Kelebek Mobilya'dan beni mağdur ettiniz. Ben memnun kalmadım Kelebek Mobilya'dan. Müşteri hizmetleri ilgilenmiyor. Mağaza ilgilenmiyor. Ortada kaldık. Her yere şikayetlerimi ileteceğim.

Gafur
02 Ağustos 09:44

Çok geç oldu dönüş sağlanamadı fakat ürün geldi. Teşekkürler...

Benzer Şikayetler

Kelebek Mobilya Teknik Servisi Gelmiyor

profile
07 Mart
792

Kelebek'ten aldığımız Nordic bazalı karyolanın iç yuvarlak dubaları kırıldı. Teknik servisi aradık ve 15.02.2023 tarihinde incelemeye geldiler. Dubaların garanti kapsamında ve 10 gün içerisinde değiştirileceğini söylediler. Dedikleri süre içerisinde gelen olmadı. Gecikmeye dair bir bilgilendirme de ...

Kelebek Mobilya'nın Hizmetinin Karşılığı İflasla Sonuçlanmalı.

profile
18 Ocak
375

24 Aralık'ta teslim edilip montajının yapılması gereken baza karyola, parça eksikliği nedeniyle kurulamadı. Parçanın üretileceği söylendi. Üretim tarihi olarak önce 9 Ocak, sonra 16 Aralık tarihi verildi. Bugün ise müşteri hizmetleri dahi hizmet vermiyor. 24 Aralık'tan beri Kelebek Mobilya yüzünden ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kelebek Mobilya Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 35 dk 35 sn
Benzer Şikayet Yaz