Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Kelebek Mobilya İstanbul Esenyurt Mağazası Montaj Sırasında Ürüne Zarar Verildi

Canan
20 Mayıs 18:48
257

İstanbul Esenyurt Kelebek mağazasından ekim ayında aldığım ürün, kasım ayında teslim edildi. Montaj sırasında ürüne zarar verildi. İki defa zarar gören ürün için fabrikaya yanlış ürün kodu girildiği için, ürünün zarar gören kısmı değiştirilemedi.

Ürünü teslim alırken ve sonrasında değişim için iki kez geldiklerinde toplam üç kez işten izin almak zorunda kaldım. Çünkü teslimat veya herhangi bir ürün değişimi için belli bir saat aralığı verilmiyor; tüm gün evde onların gelmesini beklemek zorunda kalıyorsunuz. Çalışan müşteriler için bu büyük bir sorun teşkil ediyor. Hatta bir keresinde hatalı ürünü değiştirmek için randevu oluşturuldu ama o gün gelinmedi.

Akşama kadar bekleyip, herhangi bir arama yapılmadığı için benim arayıp sormam gerekti. Aldığım cevap, ürünü teslim edecek kişinin rahatsızlanmış olmasıydı. Bu konuda bilgilendirme yapılmıyor ve siz evde, gelecekler diye bekliyorsunuz. Bu sorun tam yedi aydır devam ediyor ve hâlâ çözüme kavuşturulmuş değil. Düşünün, evinize kurumsal bir firmadan mobilya alıyorsunuz ve çok basit bir montaj hatası yüzünden yedi ay boyunca mağdur ediliyorsunuz.

Ben bunun firmanın geneliyle alakalı olmadığını, tamamen İstanbul Esenyurt Kelebek mağazası çalışanlarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha önce iki kez daha Kelebek'ten mobilya aldım ve gerek teslimat gerek montaj konusunda hiçbir sorun yaşamadım. Hatta farklı bir ilde ailem için de mobilya aldım ve yine beklenen Kelebek Mobilya hizmetini aldım.

Ülke çapında yüzlerce bayisi olan bu kurumsal marka, yedi ay boyunca bir müşterisinin mağduriyetini nasıl çözemez?

Kelebek Mobilya İstanbul Esenyurt Mağazası Montaj Sırasında Ürüne Zarar Verildi
20 Mayıs 18:50 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Her türlü bilgi talep ve önerileriniz için müşteri iletişim merkezimize ait 0850 800 34 87 numaralı hattımızdan bizi arayabilir ve adresimize mail atabilirsiniz. Saygılarımızla,

Canan
11 Haziran 00:36

Merhaba ben şikayetimi 20.05.2024 te yazmıştım bugünün tarihi 11.06.2024 ve hala sorun çözülemedi. Sadece adı "çözüm ekibi" sanırım herhangi bir sorun çözmüş değil. 7 aydır hiçbir sonuca ulaştıramadığınız aynı döngüdeyiz. Ne sürecin bu denli uzamasına sebep olan İstanbul Esenyurt Kelebek Mağazasına bir yaptırımınız var, ne de çözüm ekibi diye görevlendirdiğiniz insanların mağduriyeti çözmüşlüğü var. Kurumsal bir firma diye tercih ettiğimiz sevgili "Kelebek" firması müşteri memnuniyeti kaygısı yaşamadığını kanıtlamış oldu.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Kelebek Mobilya Kelebek Mağazası Teslimat Yapmıyor

Buket
24 Haziran 02:34
43
1

Kelebek Mobilya Eksik Ve Geç Ürün Teslimatı

Recep
30 Mayıs 16:37
452
Kelebek Mobilya Eksik Ve Geç Ürün Teslimatı
Kelebek Mobilya Eksik Ve Geç Ürün Teslimatı
Kelebek Mobilya Eksik Ve Geç Ürün Teslimatı
Kelebek Mobilya Eksik Ve Geç Ürün Teslimatı
+4
1

Kelebek Mobilya Tarafından Mağdur Edildim!

Erman
16 Mayıs 17:04
169
1

Kelebek Mobilya Ürünlerin Teslim Tarihi Geçti 2 Aydır Teslim Edilmiyor!

Buket
02 Mayıs 10:25
229

Kelebek Mobilya'dan Ürün Almak Pişmanlıktır

Ayşenur
26 Nisan 13:49
257
Benzer Şikayet Yaz