08 Kasım
#12925673

Kelebek Mobilya İlgisiz Servis Hasarlı Ürünle İlgili Problemler!

Yaklaşık 13 ay önce Kelebek Mobilya'dan ev eşyalarımızı aldık. Zaten montaj aşamasında eksik gelen ürünler, depoda bulunamayan malzemeler nedeniyle ilk montaj aşamasında sürekli problem yaşadık. Sürekli araya araya ancak 1 ayda montajlar tamamlanabildi.


Yaklaşık 5 hafta önce redoro model yemek setimizin 1 adet sandalyesi kırıldı. Kırıldıktan 1 gün sonra servis çağırmak için müşteri hizmetleri ile görüştüm ama servisin gelmesi 9 gün sonra olabildi. Gelen servis "Bu malzeme ağaç kırılması imkansız" diyerek hasarın garanti kapsamında olabileceğini söyleyip bilgilendirme yaptı ve değerlendirilmesi için satış sözleşmemizin ve faturamızın görsellerini verdikleri numaraya göndermemi istedi, 3 saat sonra tüm istenen evrakları gönderdim ama 10 gün dönüş yapılmadı. Neden dönüş yapılmadığını öğrenmek için yeniden aradım. Fatura görüntülerimizin kaybolduğunu bahane ederek yeniden talep edildi ve bunun üzerine yeniden gönderdim ama hala bir dönüş alamıyorum.


Satış öncesinde araştırma yaptığım tüm mağazalar günde 4-5 kez arayıp "yakından ilgi" gösterirken şu an kimsenin dönüş yapmamasını satış-satış sonrası memnuniyeti her fırsatta vurgulayan Kelebek Mobilya'ya yakıştıramadım.


Durumun çözülememesi durumunda önümüzdeki hafta Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapacağım.

Arda Arda 948 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kelebek Mobilya Temsilcisi08 Kasım

    SYN Arda A. Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 18 05 numaralı iletişim hattımıza ya da www.kelebek.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Kelebek Çözüm Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler