Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
2

Kelebek Mobilya Hatalı Koltuk Takım Mağduriyeti

Zeynep
02 Şubat 12:42
1.619

Kelebek marka mobilyadan banka kredisi kullanarak oturma grubu satın aldım. Kredi taksitlerini hemen ödemeye başlamamıza rağmen, koltuklar iki ay beş gün sonra teslim edildi. Kelebek marka değerine güvenerek aldığım koltuklarda şu sorunları yaşadım: 1- Koltuklar nubuk, kanepeler ise kadife kumaş olarak geldi. 2- Kumaş üzerinde zedelenmeler bulunmaktadır. 3- Kumaş döşemede son derece çirkin potluklar bulunmaktadır. 4- Koltukların minderleri ile arasında bariz boşluklar bulunmaktadır. Zira koltuklar oval, minderler ise kare formunda üretilmiş. 5- Koltuklarımın ipleri sökülmekte. 6- Üçlü koltukların ortasında bariz ahşap çıkıntılar ve çiviler bulunmaktadır. 7- Üçlü koltuğun bir bölümü sünger gibi içe göçerken, diğer bölümü tahta gibi sert bir formda. Kelebek Mobilya gibi bir markanın bana bu şekilde bir koltuk göndermesine hayretle karşılıyorum. Koltuklar gelir gelmez kabul edemeyeceğimi ve geri almalarını istediğimi defalarca ilettim. Teknik servisin de gözlemlediği bu hataları, almış olduğum mağaza da kabul etmektedir. Geri alacaklarını fakat şimdiye kadar ödediğim taksitlerin banka tarafından geri iade edilmeyeceğini söylemişlerdir. Burgan Bank temsilcisi yardımcı olacaklarını söylemelerine rağmen bir adım atılmamıştır. Banka ve şirket arasındaki sözleşme müşteri olarak bizi mağdur etmeyecek bir durumda olmalıdır. Sayın Kelebek yetkilileri, bu kadar hata ile müşterinizi mağdur ettiğiniz için üzülerek marka güvenilirliğinizin benim için kalmadığını, gerekli olan bütün yetkili şikayet mercilerine ileteceğimi belirtmek isterim. Benim muhatabım koltuğu aldığım şubedir fakat bu koltuğu bu şekilde gönderen üretim yapıldığı yerdir. Dört aydır sizden büyük bir güvenle koltuk alan bir müşterinizi mağdur ettiniz. Lütfen almış olduğum bu sayısız hatalı koltuk takımını geri alarak, maddi açıdan hiçbir zarara uğramadan mağduriyetimi giderin ve üretimden kaynaklanan hata bedelini mağdur edilen müşterinize ödetmeyin. Kelebek Mobilya, defalarca söylememe rağmen koltukların geri alınması noktasında herhangi bir girişimde bulunmamış, kendi üretim hatalarından kaynaklanan mağduriyetin mali cezasını müşterisine yüklemiş ve aylardır şikayetimi görmezden gelmiştir. Bütün eş, dost ve tanıdıklarımız bu durumu hayretle takip etmektedir. Marka güvenilirliği açısından, lütfen hiçbir zarara uğratılmadan müşterinin mağduriyetinin giderilmesi noktasında bir an önce çözüm üretiniz. Bayinizi her aradığımda iki aydır fabrika merkezinden kararınızı beklediğini söylemektedir. Bu hata ortadadır ve iki aydır duyarsız kalınmıştır.

Kelebek Mobilya Hatalı Koltuk Takım Mağduriyeti
Kelebek Mobilya Hatalı Koltuk Takım Mağduriyeti
Kelebek Mobilya Hatalı Koltuk Takım Mağduriyeti
Kelebek Mobilya Hatalı Koltuk Takım Mağduriyeti
+1

Gelişme
Gelişme

21 Şubat 23:22

Kelebek Mobilya ile ilgili yorumlara bakıyorum. Keşke bunları daha önce okusaydım asla koltuk takımı almak gibi bir hata yapmazdım. Yeni koltuğun altında kocaman çiviler var. Koltuklar sanki eski gibi kötü bir görüntüye sahip. Kumaşında zedelenme var. Sünger yapısı Son derece kalitesiz. İpleri sökülüyor. Müşterilerini perişan ederek Bir kurumsal Marka, milyonlarca lira reklam ücreti verip, asıl reklamı yapan müşterilerini nasıl böyle mağdur eder anlamıyorum. Benim çevremde hiç kimse artık Kelebek ürünü almayacak. Beni çok üzen dört aya sebep oldunuz. Buna pek çok kişi şahit oldu ve takip etti. Hemen çözmek yerine aylardır perişan ettiniz. Pek çok müşteri kaybettiniz bilginize.

Yanıtla

Ek
Ek
Ek
profile
1 Destek
02 Şubat 12:50 (Şikayetten 8 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Her türlü bilgi talep ve önerileriniz için müşteri iletişim merkezimize ait 0850 800 34 87 numaralı hattımızdan bizi arayabilir ve adresimize mail atabilirsiniz. Saygılarımızla,

Zeynep
02 Şubat 16:50

Koltuk almayı düşünenler için müşteri mağduriyeti noktasında yapılan bütün aşamaları paylaşacağım. Hiç bsr şekilde kabul edilemez ve hayret verici bu durum için müşteri hizmetleri dönüş yapacaklarını söyledi. Sonuç, alışveriş noktasında marka tercihinde mutlaka bir fikir verecektir.

Zeynep
02 Şubat 19:18

Koltuk takımlarındaki hata görseli

Zeynep
02 Şubat 20:29

Eksik görsel yüklendiği için yenilerini yüklemek istiyorum fakat sayfada gözükmüyor.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Kelebek Mobilya Para İadesi Yapılmıyor

Gülnur
09 Temmuz 21:23
225

Kelebek Mobilya 14 Günlük Cayma Hakkımı Kullanamıyorum

F.pınar
27 Haziran 14:25
206
1

Kelebek Mobilya Ve Teslim Edilmeyen Mobilyam

Faysal
11 Haziran 19:31
459
1

Kelebek Mobilya Mobilya Kaç Kere Gecikmesi

Aysenur
10 Haziran 00:56
266

Kelebek Mobilya Yemek Masası Sorunu

Sedat
04 Haziran 11:32
268
Benzer Şikayet Yaz