Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Kelebek Mobilya Forum Bornova Mağazası İlgisizliği Ve Teslimat Sorunu

Gülsev
29 Mayıs 15:16
387

Kelebek Mobilya nın Forum Bornova İzmir mağazasından 22 Ocak 2024 tarihinde masa, sandalye, karyola, yatak, kitaplık ve koltuklarımı kaplatmak için kumaş alış verişi yaptım. Ürünlerin imalatından sonra 2 ay içinde teslimatın yapılacağı bildirildi. Ancak 2 ayın sonunda mağazayla yaptığım görüşmelerde karyola imalatının tamamlanmadığı ondan dolayı teslimatın geciktiği söylendi. Sonraki süreçte yaptığım görüşmelerde de karyolanın da tamamlandığı ancak depo değişimi ve sayımı yaptıklarını, bunun bitişinden sonra teslimatın yapılacağı söylendi. Ayrıca mobilyaların yeni depolarında, kumaşın ise eski depolarında olduğunu ürünleri birlikte teslim edemeyecekleri söylendi. Tüm bu süreçte ısrarlı aramalarımda sürekli size geri dönüş yapacağız, 10 dakika sonra arayacağız, şu an başka bir müşteriyle görüşmemiz var, mağaza müdürümüz başka müşteriyle görüşüyor vb. Vb. İfadelerle karşılaştım. Kendilerine benim de müşterileri olduğumu ve sorunumu bir an önce çözmelerini talep ettiğim halde hiçbir biçimde sorunun çözümü sağlanmadı. 1 ay önce mağazayla sorunu çözemeyince müşteri hizmetlerini arayarak sorunumu onlara da bildirdim. Bir aydır sürekli yaptığım görüşmeler sonucunda da Herhangi bir ilerleme sağlayamadık. Müşteri hizmetleri de sürekli çözüm merkezine sorunu ileteceğini en kısa zamanda teslimatın sağlanacağını söylemek dışında bir çözüm üretebilmiş değil. Bir Kelebek Mobilya müşterisi olarak ilk defa böyle bir ilgisizlik ve lakaytlıkla karşı karşıya kalıyorum. Bugün 4 ay bir hafta olmasına karşın ürünlerim hala teslim edilmiş, teslimata dair Herhangi bir arama da yapılmış değil.

profile
1 Destek
29 Mayıs 15:20 (Şikayetten 3 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Her türlü bilgi talep ve önerileriniz için müşteri iletişim merkezimize ait 0850 800 34 87 numaralı hattımızdan bizi arayabilir ve adresimize mail atabilirsiniz. Saygılarımızla,

Gülsev
29 Mayıs 15:30

Bu sizinle yaptığım görüşmelerde de sürekli verdiğiniz cevap. Ancak yaklaşık 1 aydır sizden de sonuç alamıyorum.

Gülsev
01 Haziran 17:27

Sorunum hala çözülmedi. 27 Mayıs perşembe günü Kelebek Mobilya İstanbul telefonundan arandım, 48 saat içinde bana mutlaka dönüş yapılacağı söylendi ancak hala bir dönüş olmadı ve sorunum çözülmedi.

Gülsev
13 Haziran 14:25

Aradan geçen bu zaman içinde ürünlerim hala teslim edilmedi. Firma tarafından da tekrar aramadım. Tüketici Hakem Heyeti'ne de başvurdum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Kelebek Mobilya, Ürünlerimizi Teslim Etmiyor.

Almila
19 Mayıs 20:31
441

Kelebek Mobilya Mobilyaların Teslim Edilmemesi

Evrim
13 Ekim 2023 12:04
716
1

Kelebek Mobilya MASKO Şubesi Vasıfsızlar

Can
28 Eylül 2023 18:37
892
Kelebek Mobilya MASKO Şubesi Vasıfsızlar
Kelebek Mobilya MASKO Şubesi Vasıfsızlar
Kelebek Mobilya MASKO Şubesi Vasıfsızlar
Kelebek Mobilya MASKO Şubesi Vasıfsızlar
+4

Kelebek Mobilya'dan 2 Aydır Teslimat Bekliyorum

Neslihan
10 Ağustos 2023 15:49
130
Benzer Şikayet Yaz