12 Ekim 2016

Kelebek Mobilya Ürün Teslim Montajı Ve Onarım Servisi.

2016 Mayıs ayında teslim aldığım "colias 5275 m52" model dolabın sürgülü kapağı, sürgülü menteşelerinden ayrılmak suretiyle yerinden çıkmış. 3.10.2016 tarihinde çağrı merkezinizi arayarak yapmış olduğum servis talebine yönelik halen, bölge servisiniz bir randevu tarihi vermemektedir. Kocaman bir dolap kapağı yatak odamda ortalık yerde durmakta ve dolabım açık durumda beklemektedir.

İlk teslimat sırasında acemi bir ekip ile 3 seferde kurulum gerçekleştiren firmanızı, yeni kurduğum evimde tercih ettiğim için pişman olduğumu belirtmekle beraber, bölge servisinden ve ürün montajını yapan ekibinizden şikayetçiyim.

Sercan 547 Okunma

Cevaplar

  • Sercan 17 Ekim 2016

    Kelebek Mobilya' dan gelen özür e-postasından başka şikayetimin çözümü il ilgili halen kimse benimle irtibata geçmemiştir. 2 hafta geçti ve halen kimse bana onarım için randevu bile vermedi.

  • Kelebek Mobilya Temsilcisi12 Ekim 2016

    Sayın SERCAN ERDEM DEMIR Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, Kelebek İletişim Merkezi 444 1805

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön