08 Haziran

Kelebek Mobilya Değişim Yapılmaması.

İki yıl önce Düzce Kelebek Mobilya'dan oturma grubu, yatak odası salon takımı, masa sandalye tüm mobilyaları ihtiyaçlarımızı Kelebek firmasından aldık.

Mobilyaların monte edilmesinden sonra karşılaştığımız sorunları (bazanın sol tarafı çatlak, köşem koltuğun sol tarafında dikiş hatası) gibi durumları dile getirdik. İlgili teknik servis fotoğraflarla durum tespitini yapmış olup Fakat geri dönüşÜ tarafımıza yapmadı. Sonrasında süreç içerisinde yemek masası ayaklarında çatlaklar meydanA geldi bu durumdan ötürü de tekrar teknik servise başvurduk var olan hatalar tekrar gösterildi ve Batı Karadeniz Bölge Sorumlusu olduğunu söyleyen C*** isimli beyefendi tarafından durum tespiti yapıldı.

Safranbolu'dan Alanya'ya Taşınma durumu yaşadığımız için C*** bey eksik parçaların ve düzeltilmesi gereken durumların yapılması için taşındığımız yerde sorunların çözümüne kavuşturulacağını söyledi.

Garanti süresinin biteceğini önceden C*** beye belirtmiş olup Almış olduğumuz mobilyaların Mart ayı ortalarında garantisinin biteceğini bildirmemize rağmen maalesef sorunlarımız çözüme kavuşturulmadan garantisi süresi bitti. Bizler bu durumu hem ilk aldığımız 2015 Haziran sürecinde hem de 2016 Aralık'tan bu yana defalarca teknik servise bildirdik. (Fotoğraflar mevcut) durum tespiti yapılan hatalı eşyaların hem biz de hem de C*** beyde hem de ilk monte sırasında kuruluma gelen teknik serviste mevcuttur.

Taşınmamızın üzerinden 4 ay geçmesine rağmen ne bizleri arayan oldu ne de aramaya çalıştığımız yetkili kişilerin bizlere geri dönüş oldu. Özellikle garanti süresinin bitmesinden sonra gelen teknik servis ve Müşteri hizmetleri bu değişimlerin ücretli olacağını bildirdi. Sorunumuzun çözülmemesi noktasında Gerekirse nec******[email protected] adresine göndermiş olduğum maili, müşteri hizmetleri ile görüşmelerimi, batı Karadeniz Bölge Sorumlusu C*** bey ve diğer teknik elemanların evime gelip durum tespiti sırasındaki fotoğraf ve videolarını hem mahkemeye hem de Tüketici Hakları'na bildireceğimi bu olayın peşinde olacağımı bilmenizi isterim.

Değerli çalışan; Kelebek Mobilya'nın kurumsal kimliğine inanarak almış olduğumuz eşyaların sorunlarından ötürü zamanında geri dönüşün yapılmadığını görmekteyim. Bu hususta gerekli desteği sağlayacağınızı ümit ediyor esenlikler diliyorum.

Bilgin 1.149 Okunma

Cevaplar

  • Kelebek Mobilya Temsilcisi08 Haziran

    Sayın BILGIN KARADEMIR Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, Kelebek İletişim Merkezi 444 1805

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön