02 Mayıs 2017

Kaşmir Halı Oluşan Çatlaklarla İlgilenmedi

Yedi aylık evliyim. Kaşmirden aldığım mutfak halısı kendilinden altında iki tane küçük çatlak gördüm. Halının altında çatlaklar varken üstündeyse hiçbir hasar görünmüyordu. Evimize çocuk gelen misafir gelen bir ev değil. Halının altını temizlerken tesadüfen bu çatlakları gördük. Sonra halıyı aldığım bayiye götürdüm bayidekiler de beni tanımakta durumu izah ettim beni anladılar. Ama şimdi bölge yok tüketici hatası diyerek beni kandırmaya kalkıyor. Bizden kaynaklanan bir hata olsaydı ben halıyı buradan kaldırıp bayiye götürmezdim. Yazıklar olsun Kaşmir Halı'ya yazıklar olsun. Hakkımı helal etmiyorum insanları bu kadar saf yerine koyuyorlar halılarında iplik çıkması da var.

Halil 4.229 Okunma

Cevaplar

  • Halil07 Mayıs 2017

    Altı Aydır kullandığım halı evinde çocuk olmamasına rağmen alt kısmından çatlak çıktı. Fabrika işin kolayına giderek Tüketici hatası deyip işin içinden çıktı. Kaşmir halıdaki güven unsuru bu kadar basit ve anlamsız. Şikayetimin üzerinden günler geçmesine rağmen; Kurumdan herhangi bir kişi tarafından aranmadım anlaşılan müşteri memnuniyeti Kaşmir Halı için bu kadar önemsiz.

  • Halil07 Mayıs 2017

    Kaşmir Halı'dan aldığım halı sıkıntılı çıktı Bayiye götürdüm şikayette bulundum ama her hangi bir dönüş Yok henüz garantisi dolmamış 7 aydır kullandığım mutfak halısı. Demek ki o kadar sorumsuz bir firma ki ilgisiz alakasız müşteri memnuniyeti önemsemiyor yazıklar olsun

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön