02 Aralık
#13105388

Kötü Karaca Online Alışveriş

Karaca online mağazadan alışveriş yaptım. 2 kargo gelecekti birini teslim aldım, diğer kargonun içinde kırık ürün olduğu için teslim almak istemedim, kargo geri gönderildi. Bu süreçte Karaca'ya çağrı merkezinden ulaşmayı denedim ama otomatik konuşmadan başka tek bir insanla dahi konuşamadım. 3 mail attım maile 1 kez gerçek kişi tarafından cevap aldım onda da sipariş kodumu yazmadığım yazıyordu ve bugün bana gelen mailde 10 gün içinde ürün iade ücreti yapılacağı yazıyor.


Sevgili Karaca ben ürün iade etmek istemiyorum aldığım ürünlerin elime ulaşmasını istiyorum! Böyle kurumsal bir firmanın bu kadar kötü hizmet verebileceğini tahmin etmezdim. Paketleme kötü içindeki ürünün kırılmasına şaşmamak lazım! Çağrı merkezi denilen bir iletişim aracı yok ve satış sonrası destek gibi bir hizmetiniz bulunmuyor! Bu nasıl kurumsal bir firma? Sipariş kodu:2518775.

Hilal Hilal 652 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hilal04 Aralık

    Hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı hizmet kaliteniz sıfır!

  • Karaca Züccaciye Temsilcisi03 Aralık

    Sevgili HİLAL GIDAK, Değerli vaktinizi ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Karaca olarak müşterilerimize keyifli ve sıcak bir alışveriş ortamı sağlayarak memnuniyetinizi en üst seviyede tutmak için sizlerden gelen öneri ve şikâyetler doğrultusunda faaliyetlerimize yön verdiğimizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla. Karaca Home Müşteri Deneyim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları