12 Haziran
#12101239

Karaca Züccaciye Tost Makinesi Kabarcık Sorunu!

Karaca mağazasından satın aldığım "Future - Granit" tost makinesini çalıştırdığımda makinenin kapak kısımlarında hava kabarcıkları oluşmakta. Bu şikayetimi iletmek için Karaca şikayet hattını aradığımda hiçbir şekilde bağlanamamaktayım. Karaca gibi bir firmanın şikayet servisi bu denli vasat olmamalı diye düşünüyorum.

Seçil Seçil 1.016 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Seçil20 Haziran

    Merhaba, Firma müşteri yetkilileri mail yoluyla tarafıma ulaştılar. 15.06.2019 cumartesi günü ürün faturası ve adresimi tarafınıza gönderdim, yanıtlarınızı ve aksiyonlarınızı bekliyorum. Teşekkürler, İyi çalışmalar.

  • Karaca Züccaciye Temsilcisi13 Haziran

    Sevgili SEÇİL HAZIR, Değerli vaktinizi ayırıp görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Karaca olarak müşterilerimize keyifli ve sıcak bir alışveriş ortamı sağlayarak memnuniyetinizi en üst seviyede tutmak için sizlerden gelen öneri ve şikâyetler doğrultusunda faaliyetlerimize yön verdiğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminiz ile ilgili gerekli araştırmalar yapılıp, tarafınıza en kısa sürede geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla. Karaca Home Müşteri Deneyim Merkezi

Ziyaretçi Yorumları