23 Ocak 2014

Kanuni Motosiklet Sürekli Arıza Yapıyor

2013'ün Mart ayında Kanuni Motor'dan, Hyosung GV650 motosiklet siparişi verdim. Kanuni, yapılan sözleşmenin süresini aşarak motoru 4 ayda getirdi. Motosiklet, Temmuz 2013'te trafiğe çıktı.

Aldığım günden beri sorunları hiç bitmedi. Beş ay içinde üç defa aynı arızayı yaptı ve her arızada uzun süreler serviste kaldı. Motordan kesinlikle hiç bir verim alamadım, süremediğimiz motora para verdik paramızdan olduk, işlerim aksadı, okulum aksadı, defalarca yollarda kaldım, yaşadığım stres cabası.

Motor üçüncü arızayı yaptıktan sonra T.C. kanunlarından doğan iade hakkımı kullanmak istedim fakat firma bunu hiçe sayarak iade almayacaklarını söyledi. Her hakkımı yasal yollardan sonuna kadar arayacağım.

Umut 1.243 Okunma

Cevaplar

  • Umut04 Haziran 2014

    ***olayın sonucu*** Üç defa aynı arızayı yaptıktan sonra iade talebimi ilettiğim Kuralkan şirketi, yeni çıkan "Tüketici Yasası"na dayanarak iade talebimi reddetti. Bu sayede tüketicinin lehine olduğu iddia edilen yeni çıkan "Tüketici Yasası"nın aslında tüketicinin aleyhine olduğunu yaşayarak öğrenmiş oldum. Çünkü eski yasada "Ayıplı mal iadesi" için "3 kez aynı arızayı tekrarlarsa" derken, yeni yasada bu "4 keze" çıkarılmış. Bu nedenle zorunlu olarak motoru yeniden tamire gönderdim. Tamirden kısa süre sonra 4'üncü kez aynı "radyatör" arızası oldu. Tekrar aynı arızayı yapması üzerine yeniden iade talebinde bulundum. Kuralkan şirketine talebimi ilettiğimde öncelikle firmalarının iade almadıklarını, iade için mahkemeye gitmem gerektiği söylediler. Kendilerine durumu ve mevcut yasayı hatırlattım. Bunun üzerine 15.000 TL karşılığı motoru satın alabileceklerini söylediler. Bu gelişmelerin ardından avukatım aracılığıyla ihtarname yolladım. Firma sanıyorum ki iş yargıya taşınınca tazminat vb. gibi taleplerim olacağını anlayınca beni arayarak iade almayı kabul ettiklerini söylediler. 16.05.2014 tarihinde motorun iade işlemi gerçekleştirildi ve fatura bedelini aldım. Dört kez aynı arızayı yapan ve hatalı üretim olduğunu, trafikten çekilmesi gerektiğini düşündüğüm motoru firmanın ikinci el olarak satma çabası içinde olduğunu üzülerek gördüm. Yaşadıklarımı kamuoyunun takdirine sunuyorum. Umut Can Ceylan

  • Umut27 Ocak 2014

    Ben 5 ayda üç kez aynı arızayı yapmış motordan söz ediyorum. Kanuni yetkilisi; "Müşterimiz isterse..." diye başlayıp "Garanti kapsamında ücretsiz..." yapacaklarını söylüyor. Zaten bir malın arızası garanti kapsamındaki ücretsiz giderilmiyormuş gibi sanki "Lütufta" bulunuyor. İki kez zaten garanti kapsamında arızası giderilen motor üçüncü kez aynı arızayı yaptığında "İade edeceğimi" söyleyince bana "Bizde iade almak yok" cevabı vermemişler gibi şimdi de "Yasal şartlar oluşmadan" deniliyor. Beş ayda doğru dürüst bir ay bile binemediğim motor, şimdi de bir aydan fazladır otoparkta beklerken, marka bir firmanın tüketiciyi böyle zora sokması neyle izah edilebilir?... Ayrıca "Yasal şart" nedir? İllaki dava açmak mıdır?.. Yoksa yasada belirtildiği gibi üç kez aynı arızayı yapmış "Ayıplı mal" olmuş bir malı değiştirmemek midir?.. Elbette yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım ve sadece "sikayetvar.com"a değil, bu durumu bildirmem gereken her yere şikayetimi bildirme yoluna, motorun imal edildiği firmaya, hatta uluslararası kuruluş ve mahkemelere kadar gideceğim.

  • Kanuni Motosiklet Temsilcisi23 Ocak 2014

    Sayın Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz konu ile ilgili; 07.01.2014 tarihinde tarafımıza göndermiş olduğunuz ihtarınıza istinaden 10.01.2014 tarihinde tarafımızdan; “Müşterimiz isterse şirketimizin Tuzla/Tepeören’ de bulunan Merkez Servisine adresinden aldırarak mevcut arızasının garanti kapsamında ücretsiz olarak giderilmesini sağlayıp, müşterimize iyi günlerde kullanması dileklerimizle teslim edebileceğimizi, bunun dışında yasal şartları oluşmadığından bedel iadesi yapmamızın söz konusu olmadığının, dolayısı ile iade almak için yasal şartları oluşmadığından teslimat yeri bildirmemizin de söz konusu olamayacağını “ bildirimi yapılmış olup, siz bu ihtarımıza her hangi bir cevap verilmeden şikayetvar.com a şikayetinizi bildirme yoluna gittiniz. Bedel iadesi talebinizi kabul edemeyeceğimizi, garanti kapsamında servis hizmeti vermeye her zaman hazır olduğumuzu bildirir, hayırlı günler dileriz. Saygılarımızla, Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü, KURALKAN MOTORLU ARAÇLAR ÜRETİM SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön