22 Ekim
#12831917

Müşteriyi Hesaba Almayan Firma Kamil Koç

30 Eylül 2019 gecesi saat 01:15'te Nevşehir terminalinden Burdur'a gidecek olan otobüsle seyahat gerçekleştirmek için hazırlandım. Terminale 20 dakika öncesinden geldim otobüs ben geldikten 10 dakika sonra perona geldi. Ve haber dahi verilmedi. Gayet asık suratlı, niye geldin dercesine bir personele sahipti. Aracın kalkış saati 01:15 olmasına rağmen saat 01:00'da aracı çalıştırıp milleti panik havasına soktular ve saatinden önce kalkış yaptı. Otobüs şöförüne Burdur arabasına bu araç mı dedim (çünkü yazmıyordu) 'hee evet' dedi sert bir bakışla! Muavine 3 defa sordum Burdur hangi taraf diye bagaj için ancak son zamana doğru yan taraf dedi. Otobüse geçtik ne olur güzel bir seyahat olsun demeye kalmadı, öndeki yolcunun koltuğu üstüme geldi. Yolcu arkasını dönerek durumu anlattı anlayışla karşıladık, dedim yan tarafa geçebilirsin çünkü yanında kimse yoktu Allah'tan. Olsa yanmıştık. Sabaha kadar böyle seyahat ettik. Ne bir ikram menüsü var, ne bir anlayış, ne bir havalandırma! Al parayı ver kalitesiz hizmeti! Kaç yıldan beri Kamil Koç firmasını kullanıyorum gerçekten artık pes dedirttiniz sağ olun! Sabah 6'da muavinin elinde soğuk çay asitsiz, kalitesiz marka kek dağıtıyor. Alın size hizmet! Dalga geçer gibi iş yapıyorsunuz! Nereden baksan üstüne üstelik 1,5 saatte geç indik. Artık elim bu saçmalıkları yazmayı reddediyor! Gerisini siz firma olarak düşünün.

Serhan Serhan 1.344 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serhan22 Ekim

    Bir önceki şikayetimin devamı olarak dönüş maceramı anlatmak istiyorum. 18 Ekim 2019 cuma günü Burdur'dan Nevşehir'e saat 18:00'da otobüsüm vardı. Geleceğim şehre başka otobüs olmadığı için mecburen bu şirketle seyahat etmek zorunda kaldım. Kaldım ama nasıl kaldım bakalım. Otobüs saatinden 15 dakika sonra geldi. Neyse bavulu verdim çıktım yukarı oturdum koltuğa. Başladı muavin nerede ineceksiniz sorusuna. Bende Nevşehir'de ineceğim ama otogardan beni gece alacak kimsem yok otobüs Sivas'a gittiği için ineceğim yerden geçiyor ve yolda kamera vs... Bulunmuyor. Ve benden oradan yakınım eşliğinde eve geçeceğim dedim. Şoföre bir belirtirsen sevinirim dedim muavin tamam dedi ama ağzını yüzünü büzerek. Neyse listeyi yazdı muavin geldi şoföre söyledi. Şoför olmaz, yok falan dedi sonra duruma göre bakarız dedi. Ispartay'a geldik arkadan ikinci şoför (beyaz kısa saçlı 1.70 boylarında orta yaşlı) geldi. Aktif şoför söyledi: Nevşehir'de bir yolcu var Avanos yolunda inecekmiş dedi. İkinci şoför: yok olmaz olmaz dedi ve arkasında ben varım haberi yok. Başladı: ben karışmam bırakırım terminalde baksın çaresine, binsin otobüse o saatte çalışıyor diyor. Ne yazık ki dediği saatte otobüs çalışmıyor. En erken 07:30'da var ve serviste yok. Bu cümleye çocuklar bile gülmez yani! Ondan sonra yasak ceza yiyoruz gönderiyorlar diyen şoför terminal harici yerde Isparta da yolcu aldı, yetmedi Eğirdir de yolcu aldı terminale girmeden. Hadi bunu bana açıklayın ne olur! İnsanları aptal yerine koydunuz. Ben dahil kaç kişi muavinle ve şoförle konuştu. Şikayet etti hatta bayanın biri, şu an bende yazılı beyan olarak yazıyorum. Yolculuk sırasında yine aynı şekilde ne bir adam gibi servis yapıldı ne de memnuniyet sağlandı. 2 defa markasız kek, yol boyunca su dağıtıldı. Beyaz saçlı şoföre muavin soruyor: abi servis yapalım mı diye, şoför: boş ver olum yapma gerek yok diyor. Bunlara kulaklarımla şahit oldum. Vay efendim sonra niye şikayet var. Nasıl olmasın ya, ben 90 lira bilet parası ödedim. Ve aldığım hizmet değil, resmen eziyet! Askerlik dönüşü telefonum arızalı olduğu için tanıdıklarımı arayamadım, yine mağdur oldum. Konya da mola verince aradım yakınlarımı bir şekilde. Ondan sonra muavinle konuşup kaçta Nevşehir de olacağımızı sordum 03:30 dedi ve olduk ama zor güç bela o saatte yakınım geldi beni almaya ama 35 km öteden. Halbuki gece gece 70 km yapmayıp 15 km ile evime kavuşacaktım. Lütfen artık bizi mağdur etmeyin, paramla ve diğer yolcular olmak üzere mağdur olduk. Kalıcı çözüm bulunsun

  • Kamil Koç Temsilcisi22 Ekim

    Merhaba, Yaşadığınız deneyime istinaden başvurunuz oluşturuldu, takibi sağlanmaktadır. Konuyu titizlikle inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler