12 Kasım
Yorum Yap
#11138909

Kamil Koç'un Yolcuya Otobüsü Kaçırtması!

4CAF3E55 PNR numaralı bileti internet üzerinden Ankara'dan Safranbolu yönüne satın aldım. Tam 13:00'de Aşti'de Kamil Koç 74 numaralı gişeye aracın hangi peronda olduğu sordum ve araç kalktı yanıtını aldım. İsterseniz koşun 3 numaralı peronda dendi ve araca koştum. 3 numaralı peronda araç gözümün önünde durdurulmadı ve aracın kalkışına dair kimse tarafından aranmadım. Muavinler gidin içeriyle görüşün deyip bizi başından savdılar ve gişede personel biletimin bir kısmında puan kullandığım için iade edemeyeceğini ya da değiştirmeyeceğini söyledi.


Bir an önce gitmek zorunda olduğum için 14:00 aracına bilet satıldı ve istediğim yere şikayet edeyim sonuç alamazsınız cevabıyla karşılaştım. Araca bindirilmedim, bilet yandı asla telafi edilmedi ve bir sonraki araç için 1 saat daha beklemek zorunda kaldım. Kamil Koç gibi bir firmaya yakışmayan hareketler ve asla hatalarını telafi etmedikleri gibi diğer gişeden isteseler beni koşturmadan 74 numaralı peronda aracı durdurabileceklerini öğrendim. Şikayetçiyim.

Fatma 1.292 Okunma

Cevaplar

  • Fatma12 Kasım

    Arayan müşteri temsilciniz muavin ve görevlilerinizin suçu olduğunu kabul etmediği için bu sizin kişisel görüşünüzdür diye müşteriyi arıyor. Gerçekten sıfır fayda ya da hata kabul etme. Bir daha kamilkoçla yolculuk etmeyeceğim. İşte bu şekilde müşteri kaybediyorsunuz. Hatanızı kabul ve telafi etmeyecekseniz müşterileri de aramayın.

  • Kamil Koç Temsilcisi12 Kasım

    Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler