Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Kamil Koç Yasal İndirim Mağduriyeti!

profile
22 Mayıs
375

Kamil Koç online bilet aldım. Fakat engelli bireyim ve engelli bireylerin indirimli hakkının olduğunu öğrendim. Bu haktan yararlanmak için 440562 numaralı hatla iletişim kurdum. Otogardan bizzat başvurarak seyahat öncesi bu haktan yararlanma talebi oluşturabilirsiniz diye bilgi verdiler. Otogara gidince de personel burda bu işlem yapılamaz vb. Cümleler kurup bu haktan yararlanmamı önlemek adına ellerinden gelen tüm çabayı sarf ederek seyahat anıma kadar bana zorluk çıkardılar. Seyahate yakın esnada artık valiz ve eşyalarımı otobüse yükledikten sonra 4440562 numaralı hat üzerinden şikayet ettiğimde de aynı şekilde süre aşımı denilip tarafımı mağdur etmişlerdir. Elimde görüşme saatine ait arama kayıt zamanları mevcut olup firmanın engelli bireyin yasal hakkını öğrendikten sonra bu hakkı kullanmaması adına yaptığı hak mağduriyeti yasal bir mağduriyet olup etik bir problemdir. Kurumsal bir firmanın böyle vizyonsuzca girişimlere göz yumması kurum adına büyük ayıp oluşturmaktadır. Bu mağduriyeti Diyarbakır Kamil Koç turizm otogar şubesi tarafıma yaşatılmıştır. Bu mağduriyetin giderilmemesi halinde konunun ulaştırma Bakanlığına CİMER ® üzerinden şikayet kaydı oluşturulacaktır. Mağduriyetimin giderilmesi ve daha sonraki vatandaşlara da böyle bir mağduriyet yaşatılmaması adına gerekli işlemin ivedilikle yapılmasını talep etmekteyim. Bilet PNR kodu:3077642636 20 Mayıs 2023 saat 12:30 Diyarbakır Aydın seferi.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kamil Koç Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 11 sa 13 dk
Kamil Koç Logo
23 Mayıs 10:20

Merhaba, Paylaştığınız bilgilere istinaden başvurunuz oluşturuldu. Konuyu inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz. Sağlıklı günler dileriz.

Pınar
24 Mayıs 00:15

Evet çok kısa sürede başınızdan savar gibi cevap verip vizyonu olmayan diğer firmalar gibi hareket ettiniz. Vizyonu olmayan müşteri memnuniyeti olmayan bir kurumsal firma olduğunuzu gösterdiğiniz için teşekkür ederiz. Siz siz olun @kamilkoçturizm firmasıyla seyahat etmeyiniz. Hiçbir şekilde geri dönüş olmadan iş yerine başvuru yapan insanlara iş yeri sahiplerinin siz cvnizi bırakınız biz sizi ararız demesi gibi baştan savar şekilde sormadan sorun nedir demeden konuyu kapattınız. Evet bende tümsosyal medya hesaplarımdan sizin kalitenizden çevreme sizden çok güzel şekilde paylaşım yapacağım ki başka insanlar mağdur olmasın. Kaldı ki bu saatten sonra da sizlerle seyahat etmeme kararı almış bulunmaktayım. Kaliteniz bizi aşıyor o yüzden bu saatten sonra sizin firmayla seyahat etmek bize ağır gelir. Değerli Kamil Koç firması iyi çalışmalar mı desem yoksa iyi iyi vatandaşları mağdur etmenizi mi temenni etsem bilemedim.

Benzer Şikayetler

Kamil Koç Unutulan Eşyaya İmha Edildi Denmesi Ve Pervasızlık

profile
3 hafta önce
241

3099227779 PNR numaralı Kamil Koç turizm ile yaptığım yolculuk sonrası yine muavininde ilgisizliğinden dolayı valizimi unuttum, Kamil Koç müşteri hizmetlerini arayıp kayıt açtırdım fakat dönüş olmadı kendi imkanlarımız ile şoförün numarasını buldum ve İzmir otogara bırakmasını söyledim kendisi aynı ...

Kamil Koç Muavinin Agresif Tavırları

profile
18 Ağustos
504

12 Ağustos Konya'dan 23:30'da İzmir'e hareket eden Kamil Koç Turizm ile yolculuk yaptım. Kötü bir yolculuktu. Muavin, 5 koltuğumuz olmasına rağmen ekstra bagaj ücreti almaya çalıştı, bizimle tartıştı ve başka yolculardan da talep etti. Valizleri koyarken fırlatması ve sinirli tepkiler vermesi çok it...

Kamil Koç Haksız Para Talebi Aldılar500 TL

profile
07 Ağustos
194

Kamil Koç turizmle İzmir Turgutlu'dan bindik. Eşimden valiz ücreti 500 TL aldılar. Otobüste hiçbir ikram yapılmadı. Kendi suyumuzu bile kendimiz aldık ve 500 TL'ye ne bir makbuz ne de bir fiş verdiler. 3 bilet aldım, 90 kg bile değildi. Şikayetçiyim, yardımcı olursanız sevinirim. Araç plakası 68 ACT...

Kamil Koç Müşteri Hizmetlerinin Yetersizliği

profile
23 Temmuz
370

Kamil Koç turizm ile bayram zamanı seyahat ederken otobüs şoförünün mola yerinde bırakması sonucunda gideceğim lokasyona varamadım. Müşteri hizmetleriyle defalarca görüşmem sonucunda hiç biri yardımcı olmadı. 1 ci müşteri hizmeti şoförle irtibat kurup aracın geri dönemeyeceğinin bilgisini verip kend...

Kamil Koç Turizmin Çalışanlarının Lakayıtlığı

profile
16 Temmuz
179

Kamil Koç'tan anneme Konya Beyşehir'den Kocaeli Gebze otogarı'na bilet aldım, annemi Kocaeli otogarı'nda unutup gittiler. Çalışanları çok lakayıt, müşteri hizmetleri çok ilgisiz. Hala valizimiz için dönüş yapmadılar.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kamil Koç Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 11 sa 13 dk
Benzer Şikayet Yaz