28 Ağustos 2019
#12505372

Kamil Koç Yanlış Tarihli Bilet Sattı!

26 Ağustos 2019 tarihine Ankara'dan İstanbul'a gelmek için üç gün öncesinden bilet istedim pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece saat 02:00 aracına iki kişilik 5 ve 6 koltuk numaralı bilet verdiğini söyledi görevli. Biletin ücretini kredi kartı ile ödedim biletin boşluk kısmına imza atmamı istedi bende görevlinin isteğini yerine getirip imzaladım bileti alıp çantama koyup çıktım. 26 ağustos 2019 tarihinde gece saat 01:00'da Ankara otogarına gittim. İçeri girerken bileti çantadan çıkardığımda tarih kısmında 25 ağustos 2019 gecesi cumartesiyi pazara bağlayan geceye bilet kesilmiş. Yani bir gece öncesine kesilmiş. Otogardaki yazıhaneye başvurduğumda biletteki imzamı gösterip itiraz edemeyeceğimi hatanın bende olduğunu söylediler. 166 tele bilet ücretimin yandığını ve iade edemeyeceklerini söylediler. Oysa beni bir gece firmada kayıtlı olan telefonumdan arayıp haber vermeleri gerektiğini söyledim ama dinletemedim. Bu defa bana iki kişilik yeniden bilet almam gerektiğini söylediler ama yer olmadığını sabah 09:00 arabasına ücretini ödemem şartıyla bilet verebileceklerini söylediler bende on iki arabasına mecburen yeniden yüz kırk sekiz TL. Ücretini ödeyerek iki kişilik bilet aldım otogardan tekrar geri eve dönerken yolda telefonum çaldı ve otogardaki görevli arkadaş, 02:00 arabasına iki kişilik yer açıldığını istersem geri dönebileceğimi söyledi ve bende geri dönüp 02:00 arabasına bilet alıp aynı gece İstanbul'a döndüm. Tabi ki 39 ve 40 numaralı en son arka koltukta bu defada İstanbul'a kadar arabada sıcaktan bilerek geldik. Tam bir saunaydı araba. Bir türlü klima çalışmadı nedense. Bizler zar zor kıt kanaat geçinen emekli insanız. Çektiğimiz eziyeti sizlere özet olarak yazdım. Artık bizler çekilen eziyeti sineye çektik. Ama iki bilet ücreti bizim için ağır bir yük olduğu sizlerinde malumudur. En azından sizlerin çalıştırdığı demetevlerde ki yazıhanedeki görevli personelinizin hatası nedeniyle bu bilet paralarımızın iade edilerek uğradığımız zararımızın karşılanmasını talep ediyor gerisini sizlerin vicdanlarınıza bırakıyorum. Almış olduğum biletleri saklıyorum istendiği takdirde gösterebilirim.

Nafiz Nafiz 509 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nafiz30 Ağustos 2019

    Şikayetime firma hiçbir şekilde dönmedi ve bir cevap veremedi. Müşterisini adam yerine koyup arama veya cevap verme gereği duymuyorlar herhalde, haklılar hata biz müşterilerde o firmayı tercih etmek en büyük suçumuz geçte olsa öğrendik, bundan sonraki süreç için son bir defa daha hatırlatmak istedik. Zaten firma bu siteyi de ciddiye almıyor anlaşılan. Yoksa bir şekilde cevabı sizlerde görürdünüz site olarak.

  • Nafiz29 Ağustos 2019

    Tarafıma Herhangi bir yazılı bilgi gelmediği gibi bir çözüm de üretilmemiştir. Sadece verilen cevap bilgi paylaşılmıştır şeklinde nereye gitti belli olmayan yuvarlak cümlelerdir. Kimse bana dönmediği gibi benimle Herhangi bir bilgi paylaşılmamıştır. Sadece göz boyamak için diğer müşterilere göz boyamak için verilen cevaptır. Gerçekten sonuç bekliyorum. Aksi takdirde hakkımı helal etmiyorum, haram olsun.

  • Kamil Koç Temsilcisi28 Ağustos 2019

    Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler