23 Ocak
Yorum Yap
#10049612

Kamil Koç Sorumsuzluğu Mağdur Etti

Kamil Koç Ankara AŞTİ'de 00.30 Ankara-Samsun otobüsü için yanlış peron numarası verilerek 2 saat bekletildikten sonra otobüsün kalktığını öğrendik. Birbirini tanımayan 6 kişiyiz. Görevlinin yanlış peron numarası söylemesine mi yanalım, otobüsün kalkacağına dair herhangi bir anons yapılmamasına mı, yoksa otobüsteki görevlinin otobüste olmayan 6 yolcuyu arayıp bilgilendirmemesine mi yanalım! Bu nasıl bir rezillik ve nasıl bir sorumsuzluktur!

Merve 1.875 Okunma

Cevaplar

  • Kamil Koç Temsilcisi30 Mart

    Merhaba Merve Hanım, KK-1851 ile başlayan takip numaralı başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Yolcu memnuniyeti sağlanmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

  • Kamil Koç Temsilcisi29 Mart

    Merhaba Merve Hanım, Yaşadığınız sıkıntı için çok üzgünüz. Yaşanan bu aksaklığa istinaden KK-1851 ile başlayan takip numaralı başvurunuz oluşturuldu, takibi sağlanmaktadır. Konuyu titizlikle inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz.

  • Kamil Koç Temsilcisi23 Mart

    Değerli Yolcumuz Öncelikle firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyoruz. Site üyeliğimizde ulaşamadığımız iletilerinize anlık cevap vermemiz mümkün olamadığı için ne yazık ki tarafınıza yardımcı olamadık. Tüm yolcularımızın talep ve önerilerinin titizlikle değerlendirilerek geri dönüş sağlanacağını belirtmek isteriz Firmamızla ilgili öneri ve düşüncelerinizi iletme hususunda göstermiş olduğunuz hassasiyete tekrar teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler