Kamil Koç Şoförün Yolculara Olan Tavırları!

Sevcan Sevcan05 Mart 16:11

04.03.2020 tarihinde 18.45 kalkış seferli olup İstanbul istikametinden Giresun istikametine giden otobüsünüzde normalde seyir halinde olması gereken aracın araç bagaj kapağı düşmüştür. Bunun sonucunda araç Gebze'de sanayide durmuştur. 

Daha sonra Bolu Gerede istikametinde aracınızın arka kısmından yanık kokusu gelmeye başladı. Muavin şoföre bildirdi araçtakilerde aracın arka kısmından duman gelince araçtan panikle indik. Şoförünüz dalga geçer gibi bir tavırla araçta hiçbir şey olmadığını hararet yaptığını ama aslında aracın elektrik kabloların yanmış olduğunu bize söylemedi. 

yolcuların üstüne bağırarak ben size araçtan inmeyin dedim niye indiniz diye bağırmaya başladı. Daha sonra biz gece 01.30 da Bolu geredede soğukta başka bir aracın gelmesini bekledik. Tam iki saat boyunca. Önden aldığımız koltukta geliceğimizi düşünürken en arka koltukta başka bir araçla perişan bir vaziyette Giresun'a ulaştık. Şikayet hattına durumu bildirdim ama şikayetim olumsuz sonuçlanmış. Ayrıca şoförünüz arabada telefonla uğraşmış ve sigara içmiştir. Aracı da çok hızlı bir şekilde kullanmıştır. Bu konuda mağduriyetmizin olumsuz sonuçlanmasından sonra biletimizin para iadesini ve o şoförle ilgili gereğinin yapılmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Kamil Koç Logo Kamil Koç 05 Mart 16:17

Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler