Kamil Koç Sefer Değişikliği Sorunu

Gaye Gaye2 ay önce

27.11.2019 Alibeyköy-Bursa Otogar 20.20 express seferi için bilet almıştık. 18.00 sularında bizi arayıp express seferin ‘yeterli doluluk olmadığından’ bizi 20.50 Ataşehir uğramalı normal sefere aktardıklarını söylediler. 20.20 seferi için Beşiktaş’tan 19.25 servisine binecektik erken gittik kaçırmamak adına. Çünkü bir önceki sefer yolun karşısında bekleyen servisi görmeyip neredeyse zor yetişmiştik. 19.05 servisi geldi ve bizde ona bindik. Yolda seferlere baktığımda 19.35, 19.50, 20.05 normal seferlerinin olduğunu gördüm.

Rahatça 19.50 otobüsüne yetişiriz diye aklımdan geçirdim fakat biletimizi yetkili 20.50 seferine aktarmıştı. Onlardan kaynaklı bir sorun olduğu içi biletlerimizi 1 saat öne de taşıyabileceklerini düşündüm. Gittiğimizde bunun imkansız olduğunu seferimizi değiştiremeyeceklerini söylediler. Onlardan kaynaklı bir sorunu biz anlayışla karşılamışken bizi en erken otobüse geçiş yaptırmadılar. Çağrı merkezindeki görevliyle konuştuk ama bu firma hiçbir şekilde müşteri memnuniyetini ön planda tutma amacında olmayan bir firma haline gelmiş bunu anlamış oldum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Kamil Koç Logo Kamil Koç 2 ay önce

Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler