Kamil Koç Müşterisini Kandırıyor

Ahmet Ahmet1 ay önce

22.12.2019 tarihinde Ankara-İstanbul yönünde 16.30 saatinde kalkış yapan Kamil Koç firmasına ait otobüsten en arkadaki tekli koltuk için bilet aldım. Otobüsün rahat hat olması, koltuğun tekli ve en arkada olması sebebiyle böyle bir tercih yaptım. Ancak otobüse bindiğimde arka sırada 4 koltuğun yer aldığını, dolayısıyla 2+1 şeklinde olması gereken düzenin bulunmadığını fark ettim. Orada olmaması gereken soldan ikinci koltukta birinin oturup oturmayacağını muavine sorduğumda o koltuğun iptal olduğunu söyledi. Ancak araç hareket ettikten kısa süre sonra o koltuğa bir yolcu oturdu. Tekli koltuk için ekstra para talep eden bir firmanın yolcusuna vaat ettiği hizmeti sunmaması ve yalan beyanda bulunması müşteri memnuniyeti açısından kabul edilemez. Üstelik araç hiçbir açıdan rahat hat standartlarına uymamaktadır. Koltuklar arası mesafeler oldukça dardır. Bu denli kötü, müşterisini kandıran ve vurdumduymaz bir hizmet sunan Kamil Koç firmasından şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ahmet 1 ay önce

Bana bilgi paylaşımı yapan olmadı

Kamil Koç Logo Kamil Koç 1 ay önce

Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Kamil Koç Logo Kamil Koç 1 ay önce

Merhaba, Yaşadığınız deneyime istinaden başvurunuz oluşturuldu, takibi sağlanmaktadır. Konuyu titizlikle inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler